Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejm rozpatrzy zmiany w konstytucji RP. Odbędzie się też debata nad budzącymi kontrowersje projektami dot. in vitro. W środę nastąpi uroczyste odsłonięcie dwóch tablic z nazwiskami parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Posiedzenie rozpocznie się od złożenia ślubowania poselskiego przez Jerzego Borowczaka. Obejmie on mandat po Sławomirze Nowaku, który został ministrem w Kancelarii Prezydenta.
Następnie minutą ciszy posłowie uczczą pamięć zamordowanego wczoraj w łódzkim biurze PiS Marka Rosiaka.
Obrady rozpoczną się od debaty nad pilnymy rządowym projektem ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Projekt dotyczy stworzenia możliwości dla funkcjonowania specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego po 1 stycznia 2010 r. oraz dokonania przez wojewodów aktualizacji wojewódzkich planów działania systemu, które zgodnie z obowiązującym prawem wygasają z końcem grudnia 2010 r.
Od 11.45 do 13.30 zarządzona zostanie przerwa w obradach.
O godz. 12.00 odsłonięte zostaną dwie tablice z nazwiskami parlamentarzystów, którzy zginęli tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu. Na jednej z nich znajdą się nazwiska 15-tu posłów i 3-ch senatorów oraz kapsuła z flagą z prezydenckiego samolotu. Druga poświęcona zostanie byłemu Marszałkowi Sejmu, Maciejowi Płażyńskiemu. Transmisja z tych uroczystości na antenie Radia Parlament, w zakładce "słuchaj na żywo" - sejm.
Debatę nad zmianą konstytucji zaplanowano na czwartek. Rozpatrzone zostana dwa projekty: P.O. oraz PiS. Projekt P.O. zakłada zmniejszenie liczby posłów i senatorów, ograniczenie immunitetu, zmniejszenie rangi weta, jasne określenie kompetencji premiera i prezydenta dotyczące prowadzenia polityki zagranicznej, dekonstytucjonalizację KRRiTV oraz Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz wzmocnienie rangi prokuratury poprzez wpisanie jej do konstytucji. Projekt PiS przyznaje Trybunałowi Konstytucyjnemu kompetencje do orzekania w sprawach zgodności z Konstytucją przepisów prawa stanowionego przez organizację międzynarodową.
Do zmiany Konstytucji potrzeba 2/3 głosów w Sejmie oraz bezwzględnej większości w Senacie
W piatek odbędzie się pierwsze czytanie 6-ciu projektów ustaw poruszajach kontrowersyjny problem zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Dwa projekty zgłoszone przez posłów PiS zakładają całkowity zakaz stosowania tej metody. Są też dwa różne projekty zgłoszone przez dwoje posłów P.O., Jarosława Gowina i Małgorzatę Kidawa- Błońską. Projekt posła Gowina jest kompromisem pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tej metody. Dopuszcza jednak utworzenie tylko dwóch zarodków. Małgorzata Kidawa-Błońska poza głównym projektem, który dopuszcza możliwośc tworzenia komórek nadliczbowych proponuje również zmiany w dwóch innych ustawach, które trzeba bedzie znowelizować po przyjęciu jej propozycji.
Danuta Zaczek - IAR - Radio Parlament