Radio Parlament
Section01

Sprawozdanie Mirosława Sekuły z prac hazardowej Komisji Śledczej

migracja
migrator migrator 29.10.2010

Mirosław Sekuła składa dziś w Sejmie sprawozdanie z prac hazardowej Komisji Śledczej.Do sprawozdania przewodniczącego dołączono 4 zdania odrębne członków Komisji.

Mirosław Sekuła składa dziś w Sejmie sprawozdanie z prac hazardowej Komisji Śledczej.

Komisja ta została powołana 4 listopada 2009 r.,  a zakończyła swoją pracę 5 sierpnia 2010 r. Odbyła 60 posiedzeń , przesłuchała 75 świadków i przeanalizowała wiele tomów akt i dokumentów.

Raport z prac hazardowej Komisji Śledczej firmowany przez przewodniczącego Komisji Mirosława Sekułę stwierdza, że politycy Platformy Obywatelskiej nie brali udziału w nielegalnym lobbingu przy wprowadzaniu zmian do ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Afera hazardowa, ujawniona przez CBA, obciążała ważnych polityków PO : Mirosława Drzewieckiego i Zbigniewa Chlebowskiego tym, że podczas prac nad nowelizacją ustawy o grach i zakładach wzajemnych lobbowali na rzecz biznesmenów działających w branży hazardowej. Z niektórymi z nich, np. z Ryszardem Sobiesiakiem miały łączyć tych posłów PO kontakty znacznie wykraczające poza standardowe obowiązki parlamentarzystów.

Sejmowe śledztwo trwało 10 miesięcy , raport liczy kilkaset stron, a wnioski  z raportu Mirosław Sekuła zawarł w 20 punktach.

Komisja uznała, że podczas tego procesu legislacyjnego dopuszczono się wielu uchybień i nieprawidłowości.

Za dużą część tych nieprawidłowości ponoszą odpowiedzialność pracownicy resortu finansów.

Brak jest przejrzystych regulacji na jakich zasadach podmioty gospodarcze mogą wpływać na stanowienie prawa.

Podczas IV, V i  VI kadencji Sejmu prace nad nowelizacją ustawy o grach losowych prowadzone były z pominięciem obowiązujących procedur, do chwili obecnej nie można jednoznacznie ustalić autorów poprawek do projektów ustaw.

W wyniku prac Komisji nie można potwierdzić, że rzekomy przeciek informacji o aferze hazardowej nastąpił po spotkaniu Mariusza Kamińskiego z premierem Donaldem Tuskiem i miał swoje źródło w kancelarii Premiera.

Mariusz Kamiński dopuścił się manipulacji, a przedstawiony przez niego Donaldowi Tuskowi materiał nie był materiałem analitycznym lecz wybiórczym materiałem operacyjno-rozpoznawczym i jako taki nie miał prawa być prezentowany premierowi.

Z niektórymi wnioskami raportu Mirosława Sekuły nie zgodzili się pozostali członkowie hazardowej Komisji  Śledczej i dlatego do sprawozdania dołączono 4 zdania odrębne.

 W tej chwili w Sejmie trwa prezentacja zdań odrębnych członków Komisji Śledczej.

 

/IAR/ Elżbieta Mamos
Section02
Section03
Section04