Radio Parlament
Section01

Czy przed wyborami sołtysi dostaną diety wypłacane z budżetu państwa?

migracja
migrator migrator 18.05.2011

Marszałek Sejmu na wniosek klubu Platformy Obywatelskiej odłożył /13.05/ głosowanie nad projektem zmiany ustawy o samorządzie gminnym do następnego posiedzenia sejmu. Za przyznaniem diet sołtysom jednoznacznie opowiedziały się kluby PiS i PJN. Poparcie dla pomysłu rozważa również SLD. Niejednoznacznie o projekcie wypowiada się PSL. Platforma Obywatelska najpierw zgłasza wniosek o odrzucenie projektu, później prosi marszałka o odłożenie głosowania. Czy to już kampania wyborcza?

Marszałek Sejmu na wniosek klubu Platformy Obywatelskiej odłożył /13.05/ głosowanie nad projektem zmiany ustawy o samorządzie gminnym do następnego posiedzenia sejmu. Za przyznaniem diet sołtysom jednoznacznie opowiedziały się kluby PiS i PJN.  Poparcie dla pomysłu rozważa również SLD. Niejednoznacznie o projekcie wypowiada się PSL. Platforma Obywatelska najpierw zgłasza wniosek o odrzucenie projektu, później prosi marszałka o odłożenie głosowania.

Autorzy projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym - posłowie PiS - proponują przyznanie specjalnych diet sołtysom w związku z kosztami, które ponoszą pełniąc ten urząd. Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zarekomendowała sejmowi odrzucenie projektu.  Komisja uznała, że dieta jest zwrotem utraconych korzyści na skutek wykonywania mandatu, a sołtysi pełnią tę funkcję społecznie. Po drugie: samorządy mają dziś możliwość przyznawania diet i zwrotu kosztów podróży służbowych i opłat telefonicznych – mówił podczas drugiego czytania tego projektu Witold Gintowt - Dziewałtowski  (SLD), sprawozdawca komisji. Przyznanie diet sołtysom obciążyłoby budżet państwa kwotą rzędu 90 mln zł.

Za przyznaniem diet sołtysom jednoznacznie opowiedziały się kluby PiS i PJN. Poparcie dla pomysłu  rozważa również SLD. Niejednoznaczne stanowisko zajął podczas debaty sejmowej Bronisław Dutka z PSL.  Mówił, że projekt ma wiele wad i jedną zaletę: „wskazuje na istotną rolę sołtysa”. Zdaniem Dutki, zachodzi jednak obawa, że sołtys opłacany przez państwo stanie się sołtysem państwowym a nie społecznym, jak to jest w tej chwili.  Wątpliwości czy PSL jest za, czy może przeciw wprowadzeniu diet dla sołtysów rozwiewa Eugeniusz Kłopotek w rozmowie z Danutą Zaczek:

Platforma Obywatelska złożyła wniosek o odrzucenie projektu zmian w ustawie o samorządzie gminnym. Ustawowe wprowadzenie diet dla sołtysów kłóci się z obowiązującym w Polsce prawem – przekonywała Halina Rozpondek z PO. Dlaczego więc na prośbę Platformy Obywatelskiej odłożono głosowania nad projektem?  Wyjaśnia Waldy Dzikowski, wiceprzewodniczący klubu PO:


IAR/Danuta Zaczek/ Radio Parlament

Section02
Section03
Section04