Radio Parlament
Section01

Sejm ułatwi głosowanie niepełnosprawnym.

migracja
migrator migrator 19.05.2011

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego przedstawi sprawozdanie o poselskim projekcie ustawy, autorstwa PO, o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ustawa daje osobom niepełnosprawnym możliwość głosowania korespondencyjnego oraz przy pomocy nakładek z pismem Braille’a. Wprowadza też ułatwienia w pozyskiwaniu informacji o wyborach.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego przedstawi sprawozdanie o poselskim projekcie ustawy, autorstwa PO, o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Projekt wprowadza rozwiązania, które umożliwią niepełnosprawnym szerszy niż dotąd udział w wyborach. Kodeks wyborczy, który wchodzi w życie 1 sierpnia 2011 roku daje niepełnosprawnym możliwość głosowania przez pełnomocnika. Nie każdy ma jednak ma w swoim otoczeniu osobę, której mógłby zaufać. Poza tym głosowanie przez pełnomocnika oznacza konieczność ujawniania swoich preferencji wyborczych. Już wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz oceniła, że jest to „krok wstecz”.
W praktyce wymagania do ustanowienia pełnomocnika powodują, że osoba niepełnosprawna, poruszająca się jedynie na wózku inwalidzkim, nie korzysta z tej formy głosowania. Dlatego w projekcie uległy modyfikacji przepisy dotyczące głosowania przez pełnomocnika.
Wiele emocji podczas prac nad projektem wzbudził przepis dający osobie niepełnosprawnej możliwość głosowania korespondencyjnego. Witold Gintowt – Dziewałtowski (SLD) zauważył, że może to być rozwiązanie niekonstytucyjne. „Kwestia nie dotyczy tego, czy w Polsce można wprowadzić głosowanie korespondencyjne. Kwestia dotyczy tego, czy w Polsce można wprowadzić prawo głosowania korespondencyjnego tylko dla wybranej grupy osób” – mówił podczas prac nad tym projektem w Komisji Nadzwyczajnej.
Innego zdania był Prezes Fundacji Instytutu Rozwoju Regionalnego Aleksander Waszkielewicz. Fundacja zajmuje się problemem łamania praw osób niepełnosprawnych. Waszkiewicz przypomniał, że „od lat mamy ustaloną linię orzeczniczą Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli chodzi o dyskryminację. Z tego orzecznictwa wyraźnie wynika, że można stosować różne zasady dla różnych grup obywateli i wówczas jest to uzasadnione. Natomiast jeżeli stosuje się różne zasady do takich samych grup, to wówczas mamy do czynienia z dyskryminacją.”
Projekt ustawy wprowadza również możliwość głosowania przez niewidomych i niedowidzących przy pomocy nakładek z pismem Braille'a. Zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a powinien być zgłoszony przez wyborcę niepełnosprawnego wójtowi do 14 dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu wyborca obowiązany jest wskazać właściwy dla niego obwód głosowania.
Ustawa zobowiązuje Państwową Komisję wyborczą do zamieszczenia na stronie internetowej informacji o uprawnieniach przysługujących wyborcom niepełnosprawnym. Na żądanie PKW będzie musiała przekazać taką informację zainteresowanej osobie w afabecie Braille’a.
Niepełnosprawni, tak jak pozostali obywatele maja konstytucyjne prawo do uczestnictwa w  tajnych, równych i bezpośrednich wyborach. W Polsce jest prawie 5  mln osób z różnym stopniem niepełnosprawności.(dane z ostatniego spisu z 2002 r.); w tym ok. 150 tys. niewidomych i ok. 700 tysięcy słabo widzących.
Ustawa ma wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu i obowiązywać już przy najbliższych wyborach parlamentarnych

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament







Section02
Section03
Section04