Radio Parlament
Section01

93. posiedzenie Sejmu

migracja
migrator migrator 24.05.2011

Na rozpoczynającym się dziś /25.05/trzydniowym posiedzeniu Sejm wysłucha informacji premiera na temat zagrożeń dla stanu finansów publicznych oraz informacji o sprzedaży PKP Cargo. Posłowie rozpatrzą wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec Minister Zdrowia Ewy Kopacz. Wybiorą też nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Na rozpoczynającym się dziś /25.05/trzydniowym posiedzeniu Sejm wysłucha informacji premiera na temat zagrożeń dla stanu finansów publicznych oraz informacji o sprzedaży PKP Cargo. Posłowie rozpatrzą wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec Minister Zdrowia Ewy Kopacz. Wybiorą też nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Obrady rozpoczną się od rozstrzygnięcia wniosku PiS o uzupełnienie porządku obrad o punkt: informacja premiera na temat prowadzenia przez ABW czynności operacyjnych polegających na inwigilowaniu i uzyskiwaniu bilingów Prezydenta RP, jego małżonki, Ministrów w Kancelarii Prezydenta RP oraz dziennikarzy.  Według PiS ABW inwigilowała prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas śledztwa dotyczącego ujawnienia raportu na temat jego wyjazdu do Gruzji. Miesiąc temu na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Marzena Kowalska, zastępca prokuratora generalnego zapewniła, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie nigdy nie zwracała się o przekazanie billingów pary prezydenckiej oraz nie dysponowała i nie dysponuje wiedzą o uzyskaniu takich danych przez ABW. Przed komisją nie stawił się przedstawiciel ABW.

W środę posłowie debatować będą nad  rządowym projektem zmian w Kodeksie postępowania cywilnego.  Rząd proponuje przepisy  zmieniające zasady wykonywania orzeczeń sądowych, dotyczących kontaktów z dziećmi po rozwodzie.

Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego przedstawi sprawozdanie o poselskim projekcie ustawy, autorstwa PO, o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Projekt wprowadza rozwiązania, które umożliwią niepełnosprawnym szerszy niż dotąd udział w wyborach. Są to: możliwość głosowania korespondencyjnego, wprowadzenie nakładek  z pismem Braille’a na karty do głosowania, obowiązek informacyjny wobec niepełnosprawnych oraz dostosowanie lokali wyborczych do ich potrzeb.

Posłowie rozpatrzą też w drugim czytaniu projekt ustawy  stwarzający podstawę prawną do pochówku dzieci martwo urodzonych.   Zmiany w tym zakresie przedstawiła Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo”. Projekt skierowano do pierwszego czytania w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Komisja  po konsultacjach prawnych umieściła rozwiązanie tego problemu w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych, a nie – jak chciała komisja „Przyjazne Państwo” – w  zmianie ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.

Odbędzie się również pierwsze czytanie senackiego projektu zmiany ustawy Kodeks cywilny. Celem nowelizacji jest wprowadzenie możliwości rozporządzenia konkretnym składnikiem majątku w formie darowizny na wypadek śmierci.

W czwartek, po pytaniach w sprawach bieżących odbędzie się debata nad wnioskiem PiS o odwołanie Minister Zdrowia Ewy Kopacz. To już drugi wniosek tego klubu o wotum nieufności dla minister Kopacz. Zdaniem PiS Ewa Kopacz powinna zapłacić stanowiskiem za "szerokie otwarcie bramy do prywatyzacji szpitali". Bolesław Piecha mówił podczas konferencji prasowej, że odwołanie Kopacz może pomóc powstrzymać komercjalizację polskiej służby zdrowia. „Trzeba tę sytuację przerwać natychmiastowo, personalnie” – podkreślił.  PO i PSL uważają, że wniosek ma charakter polityczny i zapowiadają obronę Ewy Kopacz. Do odwołania konstytucyjnego ministra rządu potrzeba min. 231 głosów. Opozycja nie dysponuje taką większością.

Również w czwartek Sejm wysłucha informacji rządu na temat stanu finansów publicznych. Już w styczniu debaty na ten temat domagał się klub SLD zaniepokojony zmianą ustawy o OFE. W styczniu tego roku eksperci zaproszeni na IV Forum Finansowe ocenili, że rząd nie powinien czekać z reformą finansów publicznych zarówno na szczeblu rządowym jak i samorządowym. Wskazali na konieczność ograniczenia długu publicznego i deficytu sektora finansów. Tymczasem rząd przyjął na początku maja br. projekt budżetu na 2012 rok przewidujący obniżenie deficytu do 35 mld zł. Wprowadzono też od 1 stycznia 2011 roku wydatkową regułę dyscyplinującą, która ogranicza wzrost wydatków elastycznych budżetu państwa i nowych wydatków wymaganych ustawowo do maksymalnie 1 procenta ponad stopę inflacji. Ma ona obowiązywać do momentu uchylenia decyzji o wszczęciu wobec Polski procedury nadmiernego deficytu.
Zaplanowano też debatę nad rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Jest to kompleksowe rozwiązanie zatępujące dotychczasowe specustawy powodziowe.

Na piątek
zaplanowano wybór nowego członka Trybunału Konstytucyjnego. PiS zgłosiło kandydaturę senatora Piotra Andrzejewskiego. Gdyby został wybrany, musiałby zrzec się mandatu. Skutkowałoby to rozpisaniem do Senatu wyborów uzupełniających. Większe szanse ma prof. Andrzej Wróbel. Pod jego kandydaturą podpisali się posłowie PO, SLD, SdPl, PJN oraz Demokratycznego Koła Poselskiego Stronnictwa Demokratycznego. Członka Trybunału Konstytucyjnego Sejm wybiera bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. . 28 maja mija dziewięcioletnia kadencja prof. Ewy Łętowskiej, byłej rzeczniczki praw obywatelskich.

Sejm wysłucha również informacji premiera na temat decyzji rządu o sprzedaży PKP Cargo i konsekwencji takiej formy prywatyzacji dla polskiego systemu transportowego. Przewidziano też informację o realizacji programu ochrony brzegów morskich w 2010 roku.

Również w piątek odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości. Komisja - na wniosek PiS - zajmie się kwestią finansowania Platformy Obywatelskiej. Transmisja w Radiu Parlament w zakładce "Komisje".

IAR/Danuta Zaczek/ Radio Parlament

 

 

 
Section02
Section03
Section04