Radio Parlament
Section01

12 grudnia dodatkowe posiedzenia Sejmu ?

migracja
migrator migrator 02.12.2011

Klub SLD złożył wniosek o zwołanie 12 grudnia dodatkowego posiedzenia Sejmu, podczas którego rząd poinformowałby o przebiegu szczytu UE z 8-9 grudnia, a Prezes Rady Ministrów przedstawiłby tezy sprawozdania, które zamierza wygłosić w Parlamencie Europejskim na temat przebiegu i efektów polskiej prezydencji - poinformował szef klubu SLD Leszek Miller.

Klub SLD chce, by 12 grudnia odbyła się w Sejmie debata na temat przebiegu szczytu UE 8 i 9 grudnia oraz na temat tez, jakie premier Donald Tusk wygłosi w Parlamencie Europejskim sprawozdając przebieg polskiej prezydencji. SLD złoży u marszałka Sejmu wniosek w tej sprawie.

Szef klubu SLD Leszek Miller tłumaczył na konferencji prasowej, że oba tematy zasługują na szczegółowe omówienie w Sejmie. Ponadto, byłaby to okazja do poznania szczegółów polskich propozycji.

Jak mówił Miller, poddanie debacie rządowych propozycji na temat reformy Unii "pozwoliłoby usunąć niepotrzebne lęki". Pozwoliłoby też uniknąć zarzutów pod adresem rządu , że sformułowania dotyczące przyszłości Unii "padają albo w Berlinie , albo w Brukseli". "Nie ma żadnego powodu by nie padły w Warszawie " - mówił Szef klubu SLD uważa, że , prezydencja nie toczyła się w duchu porozumienia ze wszystkimi siłami politycznymi. " Niech więc przynajmniej końcowy raport znajdzie odbicie na forum Sejmu" - stwierdził.

SLD chce wiedzieć, w jakim kierunku pójdą nowelizacje traktatu z Lizbonu - dodał Dariusz Joński i chce by debata sejmowa odbyła się tuż przed 13 grudnia i planowanym marszem organizowanym przez PiS. Przedstawiciele Sojuszu podkreślali, że każdy ma prawo organizować marsz, ale mówili, że szef PiS wprowadza Polaków w błąd . Komentując powody podane przez PiS dla organizowania marszu, Miller powiedział, że jest to dalszy ciąg retoryki prawicy z okresu wstępowania Polski do UE. Jak mówił , ówczesne sformułowania o traceniu przez Polskę suwerenności, były na wyrost i okazały się nieprawdziwe. Podkreślał, że podstawowym probieżem suwerenności państwa jest to, czy dzieli się ono suwerennością dobrowolnie. Polacy zaś zdecydowali o przystąpieniu do UE w referendum. Właśnie dlatego zorganizowaliśmy referendum , by zapewnić silną legitymacuję dla polskiego członkostwa w UE - podkreślił Miller.

IAR/newsroom/nyg

Section02
Section03
Section04