Radio Parlament
Section01

Rząd przeciwny uldze dla oszczędzających w III filarze.

migracja
migrator migrator 15.02.2012

Sejm skierował do komisji finansów publicznych oraz komisji polityki społecznej i rodziny obywatelski projekt zmian w ustawie o podatku PIT, przewidujący ulgę podatkową dla oszczędzających w III Filarze emerytalnym.

Sejm skierował do komisji finansów publicznych oraz komisji polityki społecznej i rodziny obywatelski projekt zmian w ustawie o podatku PIT, przewidujący ulgę podatkową dla oszczędzających w III Filarze emerytalnym.
Opracowany przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Razem" projekt zakłada, że osoby oszczędzające na emeryturę w III nieobowiązkowym filarze będą mogły korzystać z ulgi podatkowej w formie kwotowej, w jednakowej wysokości dla wszystkich oszczędzających, bez względu na ich dochody. Kwota ta ma wynosić 4 tysiące złotych rocznie.
Adam Sankowski, pełnomocnik Komitetu Razem i prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, przedstawiając projekt zaznaczył, że dziś osoba zarabiająca 100 tysięcy złotych rocznie może odpisać 4 tysiące złotych od podstawy opodatkowania. Osoba zarabiająca 20 tysięcy złotych rocznie może odpisać już tylko 800 złotych. Propozycja Komitetu "Razem" ma być zachętą do oszczędzania w III Filarze dla osób średnio i mało zarabiających. Adam Sankowski podkreślił, że obecnie na Indywidualnych Kontach Emerytalnych IKE oszczędza tylko 1 procent Polaków. Na wprowadzonych w tym roku Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jeszcze mniej.
Obywatelski projekt przewiduje też, że z ulgi podatkowej będzie można skorzystać po ukończeniu 67 roku życia. Jest to ukłon w stronę rządowych planów wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
Rząd negatywnie ocenia proponowane rozwiązania. Rząd uważa, że zaproponowana forma oszczędzania emerytalnego nie jest uzasadniona, stanowi bowiem odpowiednik obowiązującej od 1 stycznia 2012 r. regulacji stwarzającej możliwość odliczenia od dochodu wpłat na dobrowolne zabezpieczenie emerytalne w ramach Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) Kwestie zabezpieczenia emerytalnego można – zdaniem rządu rozwiązać w inny sposób. Zaawansowane są prace nad wprowadzeniem do polskiego prawa instytucji tzw. odwróconego kredytu hipotecznego – tłumaczył posłom Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w ministerstwie finansów.
IAR/ Elżbieta Łukowska/ mitro/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04