Przedstawiciele rządu odpowiadali dziś na pytania posłów PiS i Solidarnej Polski w sprawie skandalicznej – ich zdaniem – decyzji wykreślenia z ramowego planu przedmiotów w szkole lekcji religii. Z kolei posłowie z Ruchu Palikota pytali o stanowisko negocjacyjne, które zajmie rząd na najbliższym posiedzeniu Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu w sprawie wycofania lekcji religii z postawy programowej w szkołach publicznych..
Minister Edukacji Krystyna Szumilas zapewniła, że w nauczaniu religii w szkołach się nie zmienia. Dalej na podstawie Konkordatu i Konstytucji nauczanie religii w szkołach jest bezpłatne, finansowane z subwencji oświatowej i organizowane na życzenie rodziców – mówiła. Odnosząc się do pytania dotyczącego zmiany rozporządzenia w sprawie lekcji religii powiedziała, że dotyczy ono jedynie przełożenia planu nauczania na konkretny plan konkretnej klasy.
Szumilas wyjaśniła, że zasady religii w szkołach regulują 2 rozporządzenia. Pierwsze o nauczaniu religii i etyki, w którym dokładnie jest określone, że w planach lekcji odbywają się dwie lekcje religii tygodniowo i jedynie za zgodą biskupa może być ta liczba godzin zmniejszona. Drugie, o które pytali posłowie ” zmieniło jedynie swój kształt, ponieważ zamiast tabeli mamy w nim napisane minimalne liczby godzin z konkretnych przedmiotów”.
O ocenie Jadwigi Wiśniewskiej z PiS przesunięcie nauki religii z ramowego planu nauczania do szkolnego planu nauczania oznacza, że religia nie będzie finansowana z subwencji, ale z budżetów samorządów. Wprowadzana zmiana – jej zdaniem - łamie konstytucję, Konkordat i zapisy ustawy o systemie oświaty.
Dziś (15.03.2012) ok. godz. 11.00 odbędzie się posiedzenie Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu. Jednym z tematów tego posiedzenia będzie usytuowanie nauczania religii/etyki w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych z dnia 23 stycznia 2012 r.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament