Polskie Radio
Section05

Krystyna Szumilas

"Dobry krok, który zapewni rozwój nauki". Maria Koc o "Pakiecie wolności akademickiej"

- Warunkiem rozwoju nauki jest wolność akademicka, wolność nauczania, wolność słowa, wolność badań naukowych - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Maria Koc, komentując przygotowany przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka "Pakiet wolności akademickiej". Gościem "Debaty Jedynki" była także poseł PO, były minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio debata w jedynce Antoni Trzmiel POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki szkolnictwo wyższe

Debata polityków nt. reformy edukacji. Spór o finansowanie szkolnictwa

- Oświata jest finansowana z trzech źródeł - z subwencji, z podatków oraz z dotacji. Subwencja wyliczona na 2020 r. jest wyjątkowa. To wzrost o ponad 6 proc. - mówił na antenie Jedynki wiceszef MEN Maciej Kopeć. Krystyna Szumilas (PO-KO) zwróciła uwagę na "problem z finansowaniem szkół".
Zobacz więcej na temat:  edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma edukacji rząd Mateusza Morawieckiego społeczeństwo Antoni Trzmiel POLSKA

Debata Jedynki. Starcie posłanek PiS i PO ws. reformy systemu edukacji

- Za infrastrukturę w całości odpowiada samorząd - wskazywała Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS. - Reforma nie ma nic wspólnego z tym, że np. włodarze Wrocławia budują osiedla oddalone od centrum i nie dbają o teren, na którym można by wybudować dla tych mieszkańców szkołę - dodała. W "Debacie Jedynki" udział wzięła także Krystyna Szumilas z PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA debata w jedynce Polskie Radio Antoni Trzmiel Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość reforma szkolnictwa szkoła

W jaki sposób zakończyć strajk nauczycieli?

Nauczycielski strajk trwa już trzeci tydzień, budzi skrajne emocje i interpretacje. Zdaniem jednych, podle wynagradzani i zdesperowani nauczyciele wybrali strajk, bo nie widzieli innej drogi skutecznej walki o słusznie należące się im podwyżki. Według innych, to zamierzone działanie na czas kampanii wyborczej a nauczyciele angażując się politycznie wzięli dzieci za swoich zakładników. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Wojciech Starzyński Józef Brynkus okrągły stół strajk nauczycieli

Krystyna Szumilas: wychowujemy ucznia biernego

- Innowacyjność w polskiej szkole spadła. Nowa podstawa programowa wprowadzona przez minister Annę Zalewską, wychowuje uczta biernego. Jestem przerażona tym, co się dzieje, mamy powrót do mechanicznego sposobu uczenia – mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Szumilas, posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koalicja obywatelska edukacja szkoła Anna Zalewska Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Co dalej z referendum ws. reformy edukacji?

- My w przeciwieństwie do Platformy Obywatelskiej słuchamy głosów obywateli, nawet jeśli nie zgadzamy się w niektórych kwestiach. Dlatego pozwoliliśmy, żeby wniosek ws. referendum był rozpatrywany dalej – powiedział Dariusz Piątkowski (PiS). Krystyna Szumilas (PO) stwierdziła z kolei, że "to co w tej chwili robi PiS to obłudne działanie, które jest bardzo nieuczciwe wobec obywateli".
Zobacz więcej na temat:  reforma edukacji POLSKA Łukasz Karusta Trójka edukacja referendum edukacyjne

Sejm za ułatwieniem chorym dostępu do preparatów z konopi

Sejm uchwalił ustawę, która ma umożliwić chorym dostęp do preparatów z konopi – będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza; surowiec ma być sprowadzany z zagranicy. Za ustawą opowiedziało się 440 posłów, dwóch było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.W Polskim Radiu 24 obrady Sejmu relacjonuje Ewa Wasążnik. 
Zobacz więcej na temat:  reforma edukacji referendum Sejm PiS Platforma Obywatelska PSL edukacja marihuana medycyna Kukiz'15

Reforma edukacji to nie rewolucja, a ewolucja?

Obiecywana przez PiS w kampanii wyborczej reforma edukacji zostanie przeprowadzona. Zlikwidowane zostaną gimnazja, a nauka w szkole podstawowej i liceum wydłużona. Projekty wprowadzających reformę ustaw zostały przyjęte na poziomie rządu, co świadczy nie tylko o determinacji, ale i konkretnych podjętych działaniach. Na reformę zostało zabezpieczone w budżecie 900 mln złotych.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Marzena Machałek Narodowa Rada Rozwoju reforma szkolnictwa

Protesty nauczycieli z ZNP. "Gimnazja się sprawdziły"

Związek Nauczycielstwa Polskiego w całej Polsce protestował w poniedziałek przeciwko reformie edukacji. Zgodnie z propozycją MEN od 2017 funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; wygaszane mają być gimnazja. – To jest sytuacja nienormalna, to jest sytuacja świadcząca o tym, ze ta reforma jest reformą polityczna, a nie merytoryczną – mówiła w Krystyna Szumilas (PO) w Rozmowie Parlamentarnej w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska polityka POLSKA reforma szkolnictwa Sejm

Reforma edukacji. Jakich zmian potrzebuje polska szkoła?

Mirosława Stachowiak-Różecka deklaruje, że podczas kampanii wyborczej temat likwidacji gimnazjów był bardzo często poruszany.  Jak podkreśliła PiS zdecydowało się na ich likwidację także dlatego, że szkoły te się nie sprawdziły. - Zostały one wprowadzone reformą Mirosława Hankego, która nie została skończona. Te gimnazja nie funkcjonowały w stanie, w jakim miały szansę. One, według ówczesnego ministra, miały wyrównywać szanse dzieci – przypomina.
Zobacz więcej na temat:  gimnazjum Krzysztof Grzesiowski Kukiz'15 liceum Prawo i Sprawiedliwość reforma szkolnictwa szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna