Radio Parlament
Section01

Sejm uchwalił zmianę ustawy o cudzoziemcach

Polskie Radio
Danuta Zaczek 16.03.2012
Sejm uchwalił zmianę ustawy o cudzoziemcach
foto: (fot. PAP/Paweł Kula)

Do ustawy o cudzoziemcach wprowadzono nowy rozdział w którym zawarto przepisy określające warunki udzielania zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w Polsce z zamiarem wykonywania wysoko kwalifikowanej pracy.


Ustawa wdraża do polskiego prawa prawo unijne.

Przed głosowaniem Artur Górski z PiS zwrócił uwagę na prawie dwuletnie opóźnienie we wdrożeniu dwu unijnych dyrektyw. Poseł pytał jak to jest, że rząd nie jest w stanie na czas implementować prawa UE.
W odpowiedzi Piotr Stachańczyk, sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych powiedział, że przygotowywane jest kompleksowe rozwiązanie dotyczące cudzoziemców. Tam miały znaleźć się uchwalone dziś przepisy. Przygotowanie nowej ustawy wymaga jeszcze czasu, wie o tym Komisja Europejska, która wymusiła tą nowelizację.

Ustawa zakłada, że zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w Polsce z zamiarem wykonywania wysoko kwalifikowanej pracy będzie wydawane w ramach jednej procedury administracyjnej. Przewidziano, że termin załatwienia sprawy ma wynosić 90 dni.

Wojewoda będzie zobowiązany ustalić m.in., czy cudzoziemiec posiada odpowiednie kwalifikacje, spełnia kryterium progu wynagrodzenia oraz czy pracodawca może wykorzystać oferty pracy istniejące na lokalnym rynku pracy.

Ustalenia te będą przekazywane wojewodzie przez starostę – ich podstawą będzie analiza rejestru bezrobotnych i poszukujących pracy lub oświadczenie o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy.

Wydając decyzję na udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w celu podjęcia w Polsce pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji wojewoda zbada wysokość wynagrodzenia ustaloną w umowie o pracę.
Decyzja administracyjna dotycząca zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony ma zawierać również dodatkowe informacje, takie m.in. jak: dane pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca, stanowisko, na jakim zostanie on zatrudniony oraz warunki zatrudnienia.

Do ustawy włączono także przepisy dyrektywy Rady 2008/115/WE. Chodzi o przepisy w sprawie wspólnych norm i procedur stosowanych w Unii Europejskiej w kwestii powrotów przebywających nielegalnie obywateli państw trzecich. Zgodnie z dyrektywą, odstępuje się od dotychczasowej praktyki wydaleń, a nacisk jest położony na dobrowolny powrót tych osób do krajów pochodzenia.

Do projektu ustawy dodano nowe przepisy, na podstawie których możliwe będzie orzekanie o wydaleniu, o zakazie ponownego wjazdu do Polski i państw obszaru Schengen, wydawanie decyzji o cofnięciu zakazu ponownego wjazdu do Polski i państw strefy Schengen.

Zakaz ponownego wjazdu będzie uzależniony od przesłanek i okoliczności, na podstawie których zdecydowano o wydaleniu z Polski. Możliwe będzie jednak cofnięcie zakazu wjazdu, jeżeli cudzoziemiec wykaże wykonanie wszystkich postanowień decyzji o wydaleniu, decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia Polski lub innej decyzji, w której zawarto zakaz ponownego wjazdu. Dotyczy to również sytuacji, gdy ponowny wjazd do Polski lub na terytorium państw obszaru Schengen nastąpi ze względów humanitarnych.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04