W pierwszej części wysłuchania głos zabiorą eksperci: dr Grzegorz Południewski – ginekolog położnik z Centrum Leczenia Niepłodności Gameta, dr Alicja Długołęcka – edukatorka seksualna, doktor nauk humanistycznych, dr Tomasz Leonowicz – lekarz specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa oraz seksuologii, dr Janusz Rudziński – kierownik oddziału Onkologii Ginekologicznej, Specjalnej Ginekologii Operacyjnej i Chirurgii Estetycznej w klinice w Prenzlau w Niemczech, Maria Keller-Hamela – członek zarządu Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator programu Dzieciństwo bez krzywdzenia, Karolina Więckiewicz – prawnik, koordynator Zespołu Pomocy Prawnej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz Aleksandra Józefowska – edukatorka seksualna, koordynatorka Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON.
W drugiej części odbędzie się dyskusja.
W połowie stycznia 2012 roku, Wanda Nowicka - wicemarszałek Sejmu i Janusz Palikot - przewodniczący klubu parlamentarnego Ruch Palikota, poinformowali o złożeniu projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie. Ustawa ma zastąpić obowiązującą od 1993 roku ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Projekt ustawy wprowadza do szkół przedmiot „wiedza o seksualności człowieka" w wymiarze nie mniejszym niż jedna godzina lekcyjna już od pierwszej klasy szkoły podstawowej.
Postuluje refundację środków antykoncepcyjnych.
Daje kobietom prawo do bezpłatnego przerywania ciąży w czasie pierwszych 12 tygodni.
Wprowadza obowiązek dla samorządów tworzenia i finansowania placówek prowadzących poradnictwo i świadczenia z zakresu praw reprodukcyjnych.
Daje kobiecie prawo otrzymania listy lekarzy odmawiających aborcji i prawo do zapewniającym wykonanie świadczenia przez innego lekarza
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament