Michał Deskur poinformował, że służby podległe MSW na bieżąco informują kierownictwo resortu o stanie przygotowań. Większość planów i procedur została już sporządzona. Aktualnie trwają ostatnie ćwiczenia i szkolenia osób bezpośrednio zaangażowanych w ochronę konkretnych obszarów. W najbliższym czasie służby czekają ostatnie testy gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom piłkarskich mistrzostw Europy oraz kibicom.
W maju 2010 powołano Komitet ds. Bezpieczeństwa, którego zadaniem była koordynacja wszystkich organów państwa, które odpowiadają za bezpieczeństwo w naszym kraju. Opracowano zintegrowaną koncepcję bezpieczeństwa, który obejmuje swoim zakresem zarówno bezpieczeństwo na stadionach, jak i w strefach kibica. Znowelizowano też między innymi ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, która ma odpowiadać wymogom organizacji tak dużej imprezy, jaką są finały EURO 2012. Od lutego 2012 roku koordynacją służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zajmuje się Komitet ds. Koordynacji Organizacji Turnieju Finałowego.
Na EURO specjalne przygotowania poczyniła policja. Na poziomie centralnym za przygotowania odpowiada Komenda Główna Policji. W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie stworzono Centrum Dowodzenia Operacją oraz Centrum Wymiany Informacji. Te komórki będą bezpośrednio odpowiadać za funkcjonowanie policji w czasie turnieju. Każda reprezentacja otrzyma jednego oficera łącznikowego, który będzie odpowiadał za kontakty pomiędzy centrum dowodzenia a zespołami uczestniczącymi w turnieju. Wdrożono też program współpracy policji z kibicami pod nazwą Spotters Team Polska.
Wiceminister zapewnił, że Polska ściśle współpracuje z Ukrainą w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprezy. Ponieważ Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, dodatkowym problemem jest przekraczanie przez kibiców granicy między oboma krajami. Dlatego dużo uwagi poświęcono poprawieniu działania Straży Granicznej.