Radio Parlament
Section01

Rozpoczyna się 15 - te posiedzenie Sejmu

Polskie Radio
Danuta Zaczek 22.05.2012
Sejm RP
Sejm RP, foto: Wikipedia

Wniosek o odwołanie Minister Edukacji, propozycja utworzenia fundacji politycznych, kwestia umorzenia niezapłaconych składek wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej, zmiany w kodeksie karnym przeciwdziałające dyskryminacji oraz informacja z realizacji przedsięwzięć EURO 2012 - to najważniejsze punkty trzydniowego posiedzenia Sejmu, które rozpoczyna się w środę, 23 maja 2012 r.

I – szy dzień posiedzenia

Obrady rozpoczną się w środę od rozstrzygnięcia przez Sejm wniosku o uzupełnienie porządku dziennego o informację Prezesa Rady Ministrów w sprawie planu podpisania "Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, Australią, Kanadą, Japonią, Republiką Korei, Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi, Królestwem Marokańskim, Nową Zelandią, Republiką Singapuru, Konfederacją Szwajcarską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki". Chodzi o umowę ACTA.

Następnie odbędzie się drugie czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku rybnego. Nowelizacja dostosowuje prawo do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 13 października 2010 r.

W dalszej kolejności posłowie przedyskutują propozycję SLD, by przedłożyć z 1 roku do 5 lat ważność paszportu , który wydawany jest dzieciom do la 5. Propozycja Sojuszu ma akceptację rządu oraz komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Posłowie rozpatrzą też projekcie nowelizacji ustawy o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego. Rząd, który jest autorem zmian proponuje nowy termin na uzupełnianie przez starostów wykazów nieruchomości państwowych i samorządowych (66 miesięcy - liczonych od 19 listopada 2007 r.).

Około godziny 12.30 Sejm przystąpi do drugiego czytania projektu uchwały Sejmu, autorstwa Solidarnej Polski, w sprawie polityki Rzeczpospolitej w związku z kryzysem w Unii. Autorzy uchwały uważają, że przystąpienie Polski do strefy euro byłoby sprzeczne z interesem naszego kraju oraz, że ewentualna decyzja w tej sprawie musi zapaść w drodze referendum. W projekcie uchwały jest też mowa o konieczności przeciwstawienia się mechanizmowi pozatraktatowego rządzenia Unią. Komisja finansów publicznych oraz komisja ds. Unii Europejskiej rekomendują Sejmowi odrzucenie tego projektu.

W środę wieczorem zaplanowano pierwsze czytanie poselskiego projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy o prokuraturze oraz ustawy o ustroju sądów powszechnych. Projekt dotyczy usprawnienia pracy prokuratury oraz sądów, przy równoczesnym, lepszym – jak piszą w uzasadnieniu do projektu ustawy jego autorzy, posłowie Ruchu Palikota - zabezpieczeniu podstawowych praw obywateli, przez m.in. ograniczenie czasu trwania śledztwa oraz poszerzenia zakresu odpowiedzialności Skarbu Państwa za oczywiste niesłuszne postawienie zarzutów lub oskarżenia. Krajowa Rada Prokuratury zaopiniowała ten projekt negatywnie uznając, że jest on napisany „naprędce, bez dostatecznie dogłębnego zbadania materii prawnej, którą chce się zmieniać, i przede wszystkim po ty, aby zaistnieć na scenie politycznej”.

Jeszcze tego samego dnia odbędą się pierwsze czytania dwóch poselskich projektów ustaw.

Pierwszy - posłów Platformy Obywatelskiej, o umorzeniu należności powstałych z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą - dotyczy wprowadzenia możliwości umorzenia składek na własne ubezpieczenie społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy, odsetek za zwłokę oraz pozostałych powstałych kosztów (w tym kosztów egzekucyjnych) dla wszystkich osób prowadzących pozarolniczą działalność, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności i nie opłaciły należnych z tego tytułu składek

Drugi – posłów PiS - o przekazywaniu przez pracodawców środków na sfinansowanie wydatków związanych z ochroną zdrowia pracowników (osobiste konta zabezpieczenia zdrowotnego). Projekt ma umożliwić pracodawcom wydatkowanie środków na ochronę zdrowia pracownika w wysokości od 5 do 10 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pieniądze mają być przeznaczone na ochronę zdrowia pracownika i jego najbliższej rodziny. Projekt popiera Związek Rzemiosła Polskiego oraz NSZZ „Solidarność” Negatywną opinię do projektu wydała Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

II-gi dzień posiedzenia

W czwartek przewidziano pytania w sprawach bieżących i informację bieżącą. Około 13-tej klub PiS przedstawi wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas.

Odbędzie się też pierwsze czytanie zmian w kodeksie karnym. Zmiany w k.k. dotyczą dwóch kwestii i zostały przygotowane przez SLD i Ruch Palikota.

Projekt SLD dotyczy przeciwdziałania dyskryminacji i naruszeniom praw i wolności mniejszości religijnych i światopoglądowych oraz zapewnienia ochrony prawnokarnej przed przestępstwami popełnianymi z nienawiści (hate crimes) z uwagi na płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną.

Również projekt przygotowany przez Ruch Palikota dotyczy zapewnienia skutecznej ochrony prawnokarnej przed przestępstwami popełnianymi z nienawiści z uwagi na płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną.

Projekt Ruchu Palikota dotyczy niekarania czynu polegającego na prowadzeniu w stanie nietrzeźwym (lub pod wpływem środka odurzającego) na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania pojazdu innego niż pojazd mechaniczny

Wieczorem klub Platformy Obywatelskiej zaprezentuje projekt ustawy o fundacjach politycznych.

III – ci dzień posiedzenia

W piątek – o ile Senat zgłosi poprawki do ustawy wydłużającej wiek emerytalny do 67 r. ż. oraz do ustawy reformującej system emerytur mundurowych – odbędzie się głosowanie nad ich przyjęciem bądź odrzuceniem.

W dalszej kolejności odbędą się inne głosowania, w tym uchwalenie ustawy o zmianie ustwy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, która wprowadza definicję polskiej wódki.

Około południa Sejm wysłucha sprawozdania z realizacji przedsięwzięć EURO 2012.

Ostatnim merytorycznym punktem obrad będzie informacja rządu dotycząca koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju do 2030 roku.

Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04