Podczas rozpoczynającego się w środę/11.01.2012/ posiedzenia Sejm zajmie się, miedzy innymi trzema obywatelskimi projektami ustaw, którymi zajmował się już Sejm poprzedniej kadencji.
Chodzi o projekt ustawy o powrocie do Rzeczypospolitej Polskiej osób pochodzenia polskiego deportowanych i zesłanych przez władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, o projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody, oraz o projekt ustawy o ochronie zwierząt.
Projekty obywatelskie nie podlegają zasadzie dyskontynuacji, mogą więc być od nowa procedowane w kolejnej kadencji Sejmu. Tej zasadzie nie podlegają inne projekty ustaw.
Pierwszy z projektów, przygotowany przez Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej
"Powrót do Ojczyzny" przedstawiony został w Sejmie równo rok temu przez Jakuba Płażyńskiego, syna byłego marszałka sejmu i byłego prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska Macieja Płażyńskiego, zmarłego tragicznie w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Projekt zapewnia repatriantom mieszkania, pracę oraz pieniądze na zagospodarowanie się. Stanowi, że to rząd, a nie jak do tej pory gmina ma zapewnić mieszkanie powracającym na stałe do Polski. Z nowego prawa mogłoby skorzystać ok. 15-20 tys. osób.
Projekt w ub. kadencji trafił do podkomisji i tam pozostał. Podkomisja kierowana przez Pawła Orłowskiego (PO) zebrała się 3 razy, ostatnio w połowie lipca ub. roku.
Dzień wcześniej na posiedzeniu tejże podkomisji odbyło się pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o repatriacji. Prace nad tym projektem również nie zostały sfinalizowane. Senacka nowela przewidywała dotacje z budżetu państwa dla gminy, która zobowiąże się do zapewnienia mieszkania repatriantowi i członkom jego rodziny.
Drugi z projektów, projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody przewiduje zniesienie prawa weta, jakim dysponują samorządy lokalne w kwestiach powoływania oraz rozszerzania granic parków narodowych. Projekt nakłada też na ministra środowiska obowiązek konsultowania z Państwową Radą Ochrony Przyrody decyzji o odwoływaniu dyrektorów parków narodowych. Jego pierwsze czytanie odbyło się w styczniu 2011 roku.
Trzeci z projektów – projekt ustawy o ochronie zwierząt trafił do Sejmu w lipcu ub. roku. Część rozwiązań proponowanych w projekcie została uchwalona przez Sejm 18 sierpnia 2011 r. Weszły one w życie 1 stycznia 2012 roku. Zwiększono m.in. kary za znęcanie się nad zwierzęciem, zakazano strzelania do błąkających się w lasach psów, a także handlu zwierzętami domowymi na targowiskach. Rozwiązania proponowane w projekcie obywatelskim przygotowanym przez Koalicję dla zwierząt są jednak bardziej radykalne. Projekt obywatelski powołuje Krajową Inspekcję ds. Zwierząt - komórkę podległą MSWiA, która miałaby m.in. nadzorować miejsca opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Zaostrza też kary za znęcanie się nad zwierzętami, zakazuje trzymania psów na łańcuchach, wykorzystywania zwierząt w cyrku oraz hodowli zwierząt na futra. Przewiduje opodatkowanie hodowli zwierząt domowych, zakaz handlu zwierzętami domowymi poza miejscami ich chowu, zakaz czipowania psów.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament