Do rządowego projektu ustawy wprowadzającej podatek od wydobycia miedzi i srebra kluby PiS, SLD oraz Ruchu Palikota i Solidarnej Polski zgłosiły kolejne poprawki. Projekt ponownie trafił do komisji finansów publicznych. Głosowanie najprawdopodobniej w piątek.
W Sejmie trwa się drugie czytanie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.
Projekt dotyczy wprowadzenia podatku od wydobycia miedzi i srebra. Stawki podatkowe będą ustalane odrębnie dla jednej tony wydobytej miedzi oraz dla jednego kilograma wydobytego srebra a podstawą ich ustalania będzie cena miedzi i srebra wynikająca z cen tych surowców na rynkach światowych oraz kurs złotego do dolara.
Sejmowa komisja finansów publicznych zarekomendowała Sejmowi uchwalenie ustawy z 19-ma poprawkami w tym z poprawką wyłączającą z opodatkowania część urobku do 1 tony, która przeznaczona jest na badania i rozwój.
W trakcie debaty kluby PiS, SLD i Ruchu Palikota zgłosiły kolejne poprawki dotyczące obniżenia tego podatku oraz – jak mówił Andrzej Rozenek (RP) - gwarantujące istnienie KGHM Polska Miedź S.A.. Ruch Palikota zaproponował uzależnienie przelicznika zaproponowanego przez ministerstwo finansów od cen energii elektrycznej, która w ocenie posła stanowi największy koszt działania firmy. Mariusz Orion z Solidarnej Polski zgłosił wniosek formalny, by projektem zajęła się również komisja ochrony środowiska. W ocenie jego klubu ustawa wprowadzająca podatek od kopalin narusza ustawę nadrzędną - Prawo geologiczne i górnicze. Zdaniem posła Oriona komisje finansów i ochrony środowiska powinny zebrać się na wspólnym posiedzeniu i prześledzić sposób przyznawania koncesji na wydobycie kopalin.
Kluby podtrzymały swój stosunek do ustawy. Kluby PiS, SLD oraz Ruchu Palikota są przeciwne wprowadzeniu podatku od miedzi i srebra. W ocenie tych klubów podatek uderzy głównie w KGHM Polska Miedź S.A. W opinii Ryszarda Zbrzyznego rząd zabija kurę znoszącą złote jajka.
Wprowadzenie podatku od kopalin popierają kluby PO, PSL i Solidarnej Polski. Mariusz Orion (SP), podobnie jak rząd uważa, że kopaliny są własnością państwa i firmy powinny płacić podatek od ich wydobycia.
Genowefa Tokarska z PSL przy okazji debaty nad opodatkowaniem kopalin zaapelowała do.ministra finansów o podjęcie jak najszybciej prac nad podatkiem od wydobycia gazu łupkowego.
Podatek ma przynieść budżetowi państwa 1,8 mld zł dochodów w 2012 r. oraz 2,2 mld zł w kolejnych latach.
Debata trwa.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament