Radio Parlament
Section01

1 grudnia koniec najdłuższego pierwszego posiedzenia Sejmu.

migracja
migrator migrator 30.11.2011

Tego dnia odbędą się dwa posiedzenia. Zakończy się 1. posiedzenie Sejmu (początek godz. 10.00), a po przerwie ok. 12.00 rozpocznie się 2. - poświęcone pierwszemu czytaniu tzw. ustawy okołobudżetowej.

Tego dnia odbędą się dwa posiedzenia. Zakończy się 1. posiedzenie Sejmu (początek godz. 10.00), a po przerwie ok. 12.00 rozpocznie się 2. - poświęcone pierwszemu czytaniu tzw. ustawy okołobudżetowej.

W pierwszej kolejności posłowie wybiorą zastępcę Trybunału Stanu, następnie skład osobowy Komisji ds. Służb Specjalnych. Zmiany w składach osobowych komisji oraz oświadczenia poselskie zakończą trwające od 8 listopada2011 r. pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji.

Wybór zastępcy Trybunału Stanu

Zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu posłowie wybierać będą po raz trzeci. Dwukrotnie PiS zgłaszało na to stanowisko kandydaturę Karola Karskiego i dwukrotnie kandydatura ta nie uzyskała wymaganej większości. Karskiemu przypominano sprawę zniszczenia na Cyprze wózków golfowych. W tej sprawie ciąży na byłym pośle PiS wyrok sądu cypryjskiego. Obecnie strona cypryjska próbuje wyegzekwować ten wyrok na mocy dwustronnych porozumień.

Tym razem PiS zgłosiło Andrzeja Grabińskiego, który tę funkcję pełnił w poprzedniej kadencji.

Zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu - skład trybunału wybiera się na pierwszym posiedzeniu Sejmu. Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego ( jest nim I Prezes Sądu Najwyższego), dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu.

Wybór składu osobowego Komisji do Spraw Służb Specjalnych

Komisja ds. Służb Specjalnych jest ostatnią komisją sejmową, która nie ma wyłonionego składu osobowego. Ma, zgodnie z uchwałą sejmową liczyć 9 członków. Cztery miejsca w komisji przypadają PO, Prawu i Sprawiedliwości – dwa. Pozostałe kluby mają po jednym miejscu w komisji. Kandydatami Platformy Obywatelskiej na członków Komisji do Spraw Służb Specjalnych są: Marek Biernacki, Krzysztof Brejza, Konstanty Miodowicz i Elżbieta Radziszewska. PiS-u:
Beata Mazurek i Marek Opioła . Artur Dębski – to kandydat Ruchu Palikota, Zbigniew Sosnowski - PSL, a Stanisław Wziątek - SLD (do czasu podania depeszy nie ma oficjalnego druku sejmowego z nazwiskami kandydatów)

Pierwotnie PiS chciało zgłosić do komisji byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego oraz Antoniego Macierewicza – byłego Ministra Spraw Wewnętrznych i byłego Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Dla PO te kandydatury były jednak nie do przyjęcia. Wybór składu osobowego
Komisji do Spraw Służb Specjalnych kończy proces wyboru członków komisji sejmowych Sejmu VII kadencji.

Drugie posiedzenie Sejmu

Rozpocznie się od pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Następnie rozpatrzony zostanie wniosek klubu Solidarna Polska o odwołanie
Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. W porządku obrad są też pytania w sprawach bieżących i informacja bieżąca. Tematy pytań i informacji będą znane na kilka godzin przed rozpoczęciem posiedzenia.

Projekt tzw. ustawy okołobudżetowej zawiera między innymi podwyżkę akcyzy na olej opałowy, biokomponenty i wyroby tytoniowe. Rząd proponuje w nim również zamrożenie wynagrodzeń budżetówki, sędziów i prokuratorów. Ustawa wprowadza mechanizm uniemożliwiający omijanie tzw. podatku Belki.

W projekcie rząd proponuje ograniczenie wysokości dotacji z budżetu państwa dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do 30 proc. wydatków Funduszu, przeznaczonych na dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Projekt zakłada także, że szkolenia, staże podyplomowe i rezydentury dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych będą w 2012 r. finansowane ze środków Funduszu Pracy.

Celem zmian jest – jak twierdzi rząd zapewnienie stabilności finansów publicznych i zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego.

Wniosek o odwołanie Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu posłowie Solidarnej Polski motywują podejrzeniami, że otrzymywała ona pieniądze na działalność kierowanego przez siebie stowarzyszenia od koncernu farmaceutycznego produkującego środki antykoncepcyjne oraz od firmy produkującej i dystrybuującej przyrządy służące do wykonywania aborcji. "Niedopuszczalne jest, aby funkcję taką pełniła osoba, której dotychczasowa działalność mogłaby rodzić podejrzenia o lobbing na rzecz podmiotów, od których kierowane przez nią stowarzyszenie otrzymywało pokaźne wsparcie finansowe" - czytamy w uzasadnieniu wniosku. O tych zarzutach było głośno podczas wyboru Nowickiej na wicemarszałka Sejmu. Funkcje tę posłanka Ruchu Palikota objęła dopiero po drugim głosowaniu. Nowicka w połowie listopada, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej tłumaczyła, że nie ma nic nagannego w fakcie, że kierowana przez nią Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pozyskuje środki na realizację celów statutowych od legalnych instytucji, organizacji, fundacji czy sektora prywatnego.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament


Section02
Section03
Section04