Podczas głosowania przyjęto jedynie poprawkę PSL zgodnie z którą emerytura mundurowa będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych, a nie – jak to proponowała komisja - za każdy pełny miesiąc tej służby.
Sejm odrzucił poprawki opozycji zmierzające do objęcia systemem emerytur mundurowych Służby Celnej i Straży Marszałkowskiej.
Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy bez względu na wiek mają funkcjonariusze policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, Straży Granicznej, BOR, PSP i Służby Więziennej, a także żołnierze zawodowi.
Ustawa zakłada, że emerytury mundurowe będą stanowiły odrębny system i nadal będą wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru (obecnie jest to 40 proc.) i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji. Ustawa nie przewiduje łączenia emerytury z rentą.
Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.
Ustawę rozpatrzy Senat na posiedzeniu w dniu 30 i 31 maja 2012 r.
Danuta Zaczek/Radio Parlament