O przyjęcie tzw. ustawy ratyfikacyjnej wnioskowały połączone komisje: Komisja Spraw Unii Europejskiej oraz Komisja Spraw Zagranicznych. Przeciw ratyfikacji opowiedzieli się, podobnie jak w Sejmie, politycy PiS. Za byli senatorowie Platformy Obywatelskiej. Ich zastrzeżenia budził tryb ratyfikacji ( bezwzględną większością a nie większością 2/3 głosów) oraz sprzeciw wobec uczestnictwa Polski w ratowaniu strefy euro. Ile to będzie nas kosztować? – pytali senatorowie PiS.
Nic – odpowiedział senator Edmund Wittbrodt (PO), sprawozdawca połączonych komisji. Senator wyjaśnił, że zmiana art. 136 Traktatu jest tylko otwarciem pewnej możliwości, która umożliwi państwom strefy euro powołanie Europejskiego Mechanizmu Stabilności. My nie należymy do strefy euro, więc ten mechanizm nas nie dotyczy – wyjaśnił senator. „Jeżeli będziemy chcieli przystąpić do takiego porozumienia, wtedy będziemy dyskutowali na jakich warunkach, a może w ogóle do tego nie przystąpimy”- powiedział senator.
Edmund Wittbrodt tłumaczył też, że Rada Europejska przyjęła uproszczoną procedurę zmiany traktatu (tzw. tryb procedury kładki, co oznacza, że zmiana nie może zmienić kompetencji przyznanych UE, zawartych w traktatach), ale musi być ratyfikowana przez wszystkie państwa, których Traktat dotyczy.
„Polityczne pytanie jest takie: czy mamy zablokować możliwość zawarcia tej umowy państwom strefy euro czy nie. Polska nie jest stroną umowy, bo nie jesteśmy w strefie euro. Szczegółowe zapisy umowy będą ustalane przez państwa strefy euro. Zmiana art. 136 mówi jedynie o tym, że Polska zgadza się na to, by państwa strefy euro mogły ustanowić Europejski Mechanizm Stabilności w celu ratowania strefy euro” – wyjaśnił Maciej Szpunar, pods. stanu w MSZ .
Wiceminister poinformował, że zmianę art. 136 Traktatu ratyfikowały Francja, Grecja, Węgry, Portugalia i Słowenia (wg. stanu na dzień 31 marca 2012 roku). Ratyfikacja powinna nastąpić do 1 stycznia 2013 roku, ale nie jest to data sztywna.
Zgodnie z decyzją 2011/199/UE w art. 136 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej dodaje się ustęp trzeci w brzmieniu: „Państwa Członkowskie, których walutą jest euro, mogą ustanowić mechanizm stabilności uruchamiany, jeżeli będzie to niezbędne do ochrony stabilności strefy euro jako całości. Udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy finansowej w ramach takiego mechanizmu będzie podlegało rygorystycznym warunkom.”.
Danuta Zaczek/Radio Parlament