Radio Parlament
Section01

Przesunięcie akcentów w relacjach z Polonią

IAR / PAP
Danuta Zaczek 30.05.2012
Przesunięcie akcentów w relacjach z Polonią
foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Edukacja Polonii i Polaków za granicą, promocja kraju, współpraca gospodarcza państw, w których mieszkają emigranci z Polską i promowanie powrotów do ojczyzny - to priorytety, na które od 2013 roku MSZ ma przeznaczać środki dla Polonii.

O liście priorytetowych celów finansowych poinformował w środę szef MSZ Radosław Sikorski, który przedstawił senatorom informację na temat sprawowania opieki nad Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju. Od tego roku MSZ przejął budżet na wspieranie Polonii, którym dotychczas dysponował Senat.
Jak mówił Sikorski, 2012 r. jest okresem przejściowym, lecz od 2013 r. środki finansowe będą kierowane "na spójny system projektów". Obszarami priorytetowymi mają być: edukacja Polonii i Polaków za granicą, w tym kształcenia młodzieży w Polsce; promocja Polski i spraw polskich; mobilizacja do aktywności we wszelkich dziedzinach życia w państwach zamieszkania, w tym w sferze polityki, ekonomii, w nauce, kulturze i sztuce; współpraca gospodarcza państw, w których mieszkają emigranci z Polską, a także praca na rzecz powrotów Polaków do ojczyzny.
Poinformował on, że obecnie zachodzi przesunięcie akcentów w relacjach z Polonią. Główny akcent ma być położony na współpracę, a nie na opiekę. "Opiekę rezerwujemy dla sytuacji, w których nasi rodacy nie są w stanie sami wyegzekwować należnych im praw oraz dla współdziałania z zasłużonymi organizacjami niepodległościowymi" – powiedział minister.
Sikorski powiedział, że polska dyplomacja chce aktywizować Polonię dla wzmocnienia międzynarodowej pozycji Polski.
Szef dyplomacji zwracał uwagę na duże zróżnicowanie w sytuacji Polaków poza granicami, np. w dziedzinie edukacji. "Z jednej strony istnieje np. model szwedzki, w którym wola pięciorga rodziców wystarcza, by gmina, w której mieszkają, zorganizowała nauczanie języka ojczystego. Z drugiej jest model białoruski, w którym nauczanie języka wielosettysięcznej mniejszości narodowej, jaką są tam Polacy, jest ograniczony, a język stopniowo rugowany z dwóch polskich szkół" - powiedział Sikorski.
Zwrócił też uwagę na problemy Polaków na Litwie i Białorusi. "W obu państwach (Polacy) mają status mniejszości narodowych i podobnie brzmiące prawa. Na Litwie te prawa, których zakres mógłby być niemal wystarczający, są jednak uszczuplane, a na Białorusi nigdy nie zapewniono ich realizacji" - podkreślił szef MSZ. Dodał, że z kolei w Niemczech Polacy "borykają się m.in. z kwestią statusu mniejszości narodowej i dysproporcją w zaspokajaniu ich potrzeb przez państwo niemieckie w stosunku do działań Polski na rzecz ich mniejszości u nas".
Sikorski w swoim wystąpieniu omawiał działania podejmowane nie tylko przez MSZ, lecz także resorty: edukacji narodowej, nauki i szkolnictwa wyższego, pracy i polityki społecznej, kultury i dziedzictwa narodowego, gospodarki oraz sportu i turystyki. Poinformował, że w 2011 r. ministerstwa na działania dla rodaków za granicą wydały prawie 169 mln zł.
Środki, jakie Polska wydaje na Polonię i Polaków za granicą, zdaniem Sikorskiego "nie są wysokie, biorąc pod uwagę ogromną rzeszę naszych rodaków poza granicami, chociaż też nie są małe, biorąc pod uwagę możliwości naszego budżetu".

Section02
Section03
Section04