Dziś/24.01.12/ w Senacie odbyła się konferencja poświęcona szansom i zagrożeniom związanym z ewentualną eksploatacja złóż gazu łupkowego w Polsce. Omawiane były aspekty prawne, ekonomiczne i środowiskowe wydobycia tego gazu. Odkryte w Polsce złoża gazu łupkowego są jeszcze ogromną niewiadomą, ponieważ nie ma jeszcze precyzyjnych i wiarygodnych danych dotyczących skali zasobności złóż. Szacunki są bardzo rozbieżne, mówi się , że są to złoża zawierające od biliona 400 milionów metrów sześciennych do 4 bilionów metrów sześciennych gazu. Nie ma jeszcze regulacji prawnych, które dotyczyłyby kwestii przyznawania koncesji na wydobycie, gwarancji dochodów dla państwa i ochrony środowiska. Z informacji płynących z USA i Kanady wynika, że przy dołożeniu wszelkiej staranności można zminimalizować kłopoty związane z zagrożeniami dla środowiska, jakie pojawiają się przy wydobywaniu gazu łupkowego.
Konieczne jest więc przygotowanie regulacji prawnych obejmujących ochroną złoża niezagospodarowane, ale także takich, które wezmą pod uwagę aspekty społeczne, ekonomiczne i środowiskowe związane z ewentualną eksploatacją polskich złóż gazu łupkowego.
Jak powiedział jeden z uczestników konferencji, profesor Marek Nieć, przewodniczący Komitetu Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi „mamy bogactwa, trzeba z nich skorzystać, uwzględniając potrzeby ochrony środowiska, prawa własności gruntu, istniejące lub planowane zagospodarowanie terenu i obawy społeczności lokalnych.”.
/IAR/ Elżbieta Mamos