O ile senatorowie nie dokonają zmian w porządku, to obrady rozpoczną się od dyskusji nad ustawą o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa wprowadza zakaz zatrudniania obywateli państw trzecich nielegalnie przebywających w Polsce. Złamanie tego zakazu będzie skutkowało sankcjami karnymi i administracyjnymi.
W drugiej kolejności Senat pochyli się nad ustawą o ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej 2011/199/UE z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zmiany art. 136 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do mechanizmu stabilności dla państw członkowskich, których walutą jest euro. W Sejmie najwięcej emocji wzbudził zaproponowany przez rząd tryb ratyfikacji ustawy. PiS zgłosił projekt uchwały, by zgodę na ratyfikację tego dokumentu Sejm podejmował większością 2/3 głosów, a nie zwykłą większością. Ostatecznie projekt uchwały odrzucono.
Senat zajmie się też ustawą o zmianie zakresu obowiązywania Umowy o utworzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, sporządzonej w Paryżu dnia 29 maja 1990 r. Zmiany mają na celu geograficzne rozszerzenie operacji EBOR o kraje południowego i wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego.
Senat podejmie też uchwałę w sprawie ustawy Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki. Nowelizacja przesuwa do roku 2013 przeprowadzenie kompleksowej oceny działalności naukowej jednostek naukowych. Przeprowadzenie takiej oceny przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych przewidziane było pierwotnie w ustawie do dnia 30 września 2012 r.
W planie prac Senatu jest też drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jest to inicjatywa Senatu realizująca orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja ustawy ma umożliwić stosowanie przepisów rozdziału 6 działu III ustawy o gospodarce nieruchomościami - przewidujących możliwość żądania zwrotu przez poprzedniego właściciela wywłaszczonej nieruchomości, jeżeli stała się ona zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu - również w sytuacji, gdy wywłaszczenie nastąpiło na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. Przepis ten pozwalał na wywłaszczenie nieruchomości już uprzednio zajętych i wykorzystywanych w jakiś celu, bez uprzedniego przeniesienia własności owej nieruchomości.
Ostatnim punktem porządku obrad Senatu jest informacja Rządu RP na temat sprawowania opieki nad Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju. Przedstawi ją minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.
Danuta Zaczek/Radio Parlament