W Kancelarii prezydenta trwają prace nad projektem ustawy, która zwiększy wpływ obywateli na władze samorządów.
W projekcie znalazły się nowe instytucje takie jak wysłuchanie obywatelskie, interpelacja obywatelska, czy obywatelska inicjatywa uchwałodawcza.
Olgierd Dziekoński z kancelarii prezydenta deklaruje, że nowe zapisy powinny wzmocnić samorządy. Zastrzega, że nowe przepisy nie są dowodem na brak zaufania do istniejących struktur samorządowych.
Jednak z niedawnych badań TNS OBOP wynika, że poziom zaufania do samorządowców nie przekracza w Polsce 26%. Z kolei niewiele ponad 30 procent interesuje się sprawami lokalnymi. Prezydencki projekt wzbudził dyskusję wśród samorządowców Część z nich obawia się, że nowe instytucje utrudnią pracę radnych, wójtów i burmistrzów. Jak mówi marszałek województwa Zachodniopomorskiego Jacek Protas, projekt nie jest pozbawiony wad. Boi się on, że inicjatywy obywatelskie utrudnią, a wręcz sparaliżują pracę lokalnych władz. Prezydent chce także bezpośrednich wyborów na wszystkich szczeblach samorządów. Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich uważa, że to dobry pomysł, ale na jego wprowadzenie trzeba poczekać.
Na razie nie wiadomo, kiedy prezydencki projekt ustawy trafi do Sejmu. Prezydenccy urzędnicy deklarują, że trafi on tam, kiedy wszystkie strony osiągną kompromis w sprawie jego ostatecznego kształtu.
Informacyjna Agencja Radiowa - IAR/A. Pszoniak/kawo