Do tej pory przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tego programu i innych źródeł pomocy publicznej, musiał uzyskiwać na to każdorazowo zgodę Rady Ministrów.
Przyjęty na początku lipca 2011 roku program zakłada wzrost innowacyjności i konkurencyjności gospodarki przez wspieranie nowych inwestycji realizowanych przez polskie i zagraniczne firmy.
Jest on realizowany przez wspieranie bezpośrednich inwestycji w sektorach wysokich technologii, ponieważ to one przyczyniają się najbardziej do rozwoju gospodarki i wzmacniają jej przewagi konkurencyjne.
Program adresowany jest do przedsiębiorców planujących inwestycje w sektorach: motoryzacyjnym, elektronicznym, lotniczym, biotechnologii, nowoczesnych usług i badawczo-rozwojowym. O dotację budżetową z programu mogą się też starać przedsiębiorcy planujący nowe inwestycje produkcyjne w innych sektorach niż ww., o minimalnych kosztach kwalifikowanych 1 mld zł i tworzących co najmniej 500 nowych miejsc pracy. Rząd szacuje, że realizacje inwestycji wspieranych środkami programu, pozwolą utworzyć ponad 32 tys. nowych miejsc pracy, a u kooperantów powstanie ich ok. 8 tys.
W latach 2011-2020 na jego realizację zostanie przeznaczonych 727 mln zł z budżetu państwa.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament