Posłowie zajmą się wnioskiem prezydenta o ponowne rozpatrzenie ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych. Lech Kaczyński uznał, że ustawa nie zabezpiecza dostatecznie interesów przyszłych emerytów przed ewentualnym niekorzystnymi zmianami gospodarczymi i zawetował ją w styczniu.
Ustawa określa zasady działania funduszy dożywotnich emerytur kapitałowych, uprawnionych do wypłaty świadczeń ze środków przekazanych z OFE. Ma wejść w życie dopiero od 2013 roku dlatego zdaniem prezydenta jest czas na przygotowywanie tak ważnych przepisów.
Sejm wysłucha także informacji premiera na temat sytuacji budżetu w kontekście doniesień medialnych dotyczących zaległości finansowych ministerstw. Debata w tej sprawie zaplanowana jest na czwartek.
Prezydent zwrócił się do NIK o kontrolę ograniczeń w wykonaniu budżetu za 2008 rok, w tym między innymi ewentualnego powstania zobowiązań wymagalnych i naruszenia dyscypliny finansów publicznych. We wniosku prezydenta zaznaczono, że badania kontrolne powinny wykazać na ile ograniczenia wprowadzone w 2008 wpłyną na realizację tegorocznego budżetu.
Posłowie rozpatrzą projekt ustawy o corocznym dodatku pieniężnym dla emerytów. Projekt PiS dotyczy wprowadzenia dodatku dla emerytów pobierających świadczenia niższe niż 1300 złotych. W zależności od wysokości emerytury dodatek miałby wynosić od 200 do 700 złotych.
Sejm zajmie się też sprawozdaniem komisji do rządowego projektu nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Dotyczy usprawnienia instytucji i mechanizmów związanych z rynkiem telekomunikacyjnych.
Porządek obrad przewiduje również rozpatrzenie sprawozdania komisji o projekcie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Projekt dotyczy przeprowadzenia profesjonalizacji armii i wdrożenia nowej polityki kadrowej. Służbę zawodową będą mogły pełnić osoby z podwójnym obywatelstwem. Kontraktowa zawodowa służba służba wojskowa ma być dostępna także dla kobiet.
Sejm zajmie się ponadto poprawkami komisji do rządowego projektu nowelizacji ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Projekt rozszerza zakres spraw, w których obowiązkowe zastępstwo procesowe Skarbu Państwa przed sądami, trybunałami i innymi organami orzekającymi będzie wykonywać Prokuratoria Generalna.