Radio Parlament
Section01

Sejm zajmie się wetem prezydenta do ustawy oświatowej

migracja
migrator migrator 18.03.2009

Na rozpoczynającym się trzydniowym posiedzeniu Sejm zajmie się między innymi wetem prezydenta do ustawy oświatowej oraz propozycjami zmian w prawie wyborczym.

Na rozpoczynającym się trzydniowym posiedzeniu Sejm zajmie się między innymi wetem prezydenta do ustawy oświatowej oraz propozycjami zmian w prawie wyborczym.

Obrady mają się rozpocząć od ślubowania poselskiego Tadeusza Wity z PiS. Zastąpi on zmarłego profesora Zbigniewa Religę. Wita był posłem PiS w poprzedniej kadencji. Obecnie media doniosły, że na Tadeuszu Wicie ciążą zarzuty prokuratorskie związane z poświadczeniem nieprawdy.

Posłowie rozpatrzą wniosek prezydenta o ponowne rozpatrzenie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Najbardziej znaną nowością ustawy jest objęcie obowiązkiem szkolnym sześciolatków. Jednak przez najbliższe trzy lata będzie to zależało od decyzji rodziców a także dyrektora szkoły. Prezydent zawetował ustawę uznając, że nie zapewnia warunków do objęcia rocznym przygotowaniem do nauki dzieci 5-letnich a także do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci 6-letnich. Zdaniem prezydenta ustawa wprowadza też nadmierną decentralizację zadań państwa oraz nieuzasadnione zwiększenie swobody organów prowadzących szkoły.

Według prezydenta w dobie kryzysu można mieć uzasadnioną obawę, że daleko idące zmiany dokonywane bez właściwego zabezpieczenia okażą się nieudanym eksperymentem, którego negatywne skutki dotkną najmłodszych.

Lewica zapowiedziała już, że zagłosuje wraz z koalicją za odrzuceniem weta prezydenta.

Sejm podejmie także decyzję w sprawie rozpatrzenia nowelizacji ustawy o partiach politycznych. W związku z kryzysem Platforma Obywatelska proponuje zawieszenie do końca przyszłego roku wypłacania partiom politycznym subwencji z budżetu państwa. Projekt nie podoba się pozostałym klubom parlamentarnym.

W czwartek Sejm rozpatrzy także kompleksowy projekt nowego kodeksu wyborczego autorstwa posłów Lewicy. Projekt przewiduje między innymi dwudniowe wybory, możliwość głosowania przez pełnomocnika, zakaz kandydowania dla osób skazanych prawomocnym wyrokiem, zakaz reklamowania się na billboardach oraz zakaz finansowania kampanii ze zbiórek publicznych.

Sejm zajmie się też projektem zmian w prawie wyborczym, który przygotowała komisja ustawodawcza.

Section02
Section03
Section04