Radio Parlament
Section01

"Ambicją polskiej dyplomacji jest odgrywanie znaczącej roli w UE"

migracja
migrator migrator 08.04.2010

Minister Radosław Sikorski zapowiedział politykę zrównoważonej kontynuacji w obszarze polityki zagranicznej w kolejnych latach. Szef polskiej dyplomacji wystąpił na forum Sejmu, przedstawiając założenia polityki zagranicznej na 2010 rok.

Minister Sikorski powiedział, że ambicją polskiej dyplomacji jest odgrywanie znaczącej roli w relacjach wewnątrz Unii Europejskiej. Szczególnie ważną kwestią dla naszego MSZ będzie polityka wschodnia Unii - zapowiedział minister.

Zdaniem Radosława Sikorskiego najważniejszym wyzwaniem, przed którym stanie Unia Europejska, będzie wytyczenie nowych celów polityki europejskiej. Chodzi między innymi o politykę wobec państw aspirujących do wstąpienia do wspólnoty, a także nowe zdefiniowanie celów budżetowych. Polska popiera pomysł ułatwień wizowych dla obywateli Turcji i Chorwacji. Będziemy także zdecydowanie bronić dotychczasowych zasad korzystania z funduszy unijnych, zwłaszcza tych, które przeznaczane są na inwestycje w infrastrukturę.

Polski MSZ dostrzega wagę nowej unijnej dyplomacji, jednak nie przecenia znaczenia tej kwestii - powiedział Radosław Sikorski. Minister przypomniał, że większość korpusu dyplomatycznego będą stanowić głównie dotychczasowi urzędnicy unijni. Mimo to nasza dyplomacja nie rezygnuje ze starań o stanowiska dla polskich dyplomatów.

Minister Sikorski zapewnił też, że polski MSZ przygotowuje się do prezydencji w Unii Europejskiej w przyszłym roku. Będzie to okres sprawdzenia skuteczności naszej polityki zagranicznej - podkreślił minister. Wśród priorytetów naszej prezydencji znalazły się: rozmowy na temat nowego budżetu Unii, nowe sposoby na ożywienie popytu wewnętrznego po kryzysie, stosunki z państwami Europy Wschodniej, polityka enegetyczna i bezpieczeństwo energetyczne oraz sprawy związane z polityką bezpieczeństwa. Radosław Sikorski zapewnił, że do okresu prezydencji przygotowują się wszystkie ministerstwa, nie tylko MSZ.

"Odpolitycznić sprawę katyńską"

Minister spraw zagranicznych ma nadzieję na coraz lepszą współpracę z Rosją. Radosław Sikorski przyznał, że stosunki polsko-rosyjskie są ciągle obciążone historią. Przypomniał jednak, że wczoraj oba kraje wspólnie uczciły 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Szef polskiej dyplomacji opowiedział się za odpolitycznieniem sprawy katyńskiej. Jego zdaniem jest to możliwe. Minister przypomniał, że prezydent Miedwiediew i premier Putin potępili ostatnio niektóre aspekty stalinizmu.

Radosław Sikorski opowiedział się również za urealnieniem gwarancji bezpieczeństwa wynikających z artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego. Podkreślił, że Polska jako członek NATO nie będzie w Afganistanie na zawsze. Zaapelował też o "wyjęcie" Afganistanu ze sporów politycznych.

Szef polskiej dyplomacji wyraził też nadzieję na wprowadzenie prawa do swobodnego zrzeszania się na Białorusi i postępowania procesu demokratyzacji na Ukrainie. Radosław Sikorski opowiedział się również za integralnością terytorialną Gruzji.

Minister Radosław Sikorski pogratulował Stanom Zjednoczonym i Rosji podpisania umowy o ograniczeniu strategicznych arsenałów nuklearnych. Szef MSZ wyraził nadzieję, że następnym krokiem będzie redukcja arsenałów taktycznej broni atomowej, szczególnie tej w pobliżu polskich granic.

O relacjach z USA

Radosław Sikorski wyraził nadzieję na pogłębienie relacji polsko-amerykańskich. Szef polskiej dyplomacji chciałby, aby relacje Waszyngton-Warszawa były oparte na zasadach partnerskich i dotyczyły nie tylko kwestii bezpieczeństwa. Chodzi również o zwiększenie współpracy gospodarczej, wymiany technologicznej i intelektualnej.

MSZ oczekuje wypełnienia zapisów deklaracji o współpracy strategicznej z 2008 roku. Radosław Sikorski przypomniał, że ostatnich dniach weszła w życie umowa o statusie wojsk, która powinna otworzyć nowe możliwości w kwestii współpracy wojskowej. Wyrazem pogłębienia stosunków polsko-amerykańskich będzie pojawienie się w Polsce wyrzutni rakiet Patriot. MSZ będzie też zabiegał o podjęcie kolejnych kroków w sprawie budowy w naszym kraju elementów nowego systemu tarczy antyrakietowej.

Radosław Sikorski wspomniał także o sprawie amerykańskich wiz dla Polaków. Szef dyplomacji powiedział, że odejście od "dyskryminacji Polaków w polityce wizowej" byłoby "miłym gestem".

Szef dyplomacji miał przedstawić założenia polityki zagranicznej na 2010 rok już w lutym, ale ze względu na chorobę ministra została ona przesunięta.

rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)


Section02
Section03
Section04