Dziś w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Jest to rządowy projekt ustawy i w związku z tym założenia nowej regulacji prawnej prezentował posłom wiceminister zdrowia Marek Haber.
Przypomniał on, że obowiązujace przepisy /część zawarta w ustawie z 2006 r. , część w ustawie z 1991 r./ były wielokrotnie nowelizowane, co spowodowało chaos i brak jednoznaczności wielu uregulowań. Celem więc nowej ustawy jest wyeliminowanie niejasności, doprecyzowanie i uporządkowanie przepisów, tak by nowe regulacje były w pełni klarowne.
Minister Haber powiedział, że projekt nowej ustawy jest dość obszerny, ponieważ obejmuje wiele kwestii związanych z wykonywaniem zawodu pielęgniarki i położnej. W nowej ustawie zawarta jest m.in definicja zawodu pielęgniarki i położnej oraz określenie kto może ten zawód wykonywać. Ustawa zawiera także przepisy dotyczące praw i obowiązków pielęgniarki i położnej. Wprowadzane są przepisy, bardzo oczekiwane przez środowisko, dające pielęgniarkom i położnym ochronę prawną, podczas i w związku z wykonywaniem czynności polegających na udzielaniu świadczeń zdrowowtnych, taką jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym. Ustawa precyzuje kiedy i w jakich warunkach przysługuje pielęgniarkom i położnym prawo do odmowy udzielenia świadczenia. Uściśla także formy wykonywania zawodu, zmniejsza liczbę dokumentów potrzebnych do rejestracji działalności gospodarczej.
Wprowadzane są przepisy ułatwiające powrót do zawodu. Pielęgniarki lub położne, które nie pracowały w zawodzie ponad 5 lat, a zamierzają ponownie podjąć pracę , muszą zawiadomić o tym okręgową radę pielęgniarek i położnych. Osoby te będą musiały odbyć przeszkolenie, trwające nie dłużej niż 6 miesięcy, pod nadzorem innej pielęgniarki lub położnej, mającej co najmniej 5-letni staż zawodowy.
Projekt ustawy dostosowuje polskie przepisy do regulacji prawnych obowiązujących w Unii Europejskiej.
Większość przepisów nowej ustawy ma wejść w życie po 6 miesiącach od daty ich ogłoszenia.
/IAR/Elżbieta Mamos/