Radio Parlament
Section01

W Senacie o samorządzie terytorialnym

migracja
migrator migrator 06.10.2010

Prawo dotyczące samorządu terytorialnego trzeba ożywić i poprawić, i Senat takie zmiany poprze - powiedział Marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz na dzisiejszej konferencji "Szanse i wyzwania dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce".

Prawo dotyczące samorządu terytorialnego trzeba ożywić i poprawić, i Senat takie zmiany poprze - powiedział Marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz na dzisiejszej konferencji "Szanse i wyzwania dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce". Wprowadzono bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale nie zmieniono uprawnień rad i bardzo często na tej linii dochodzi do zgrzytów - mówił marszałek Borusewicz. Bogdan Borusewicz poparł też pomysł wprowadzenia okręgów jednomandatowych. W wyborach samorządowych ważne jest, żeby obywatele wiedzieli na kogo głosują, tu listy sa niepotrzebne - uzasadniał Marszałek Senatu.

Jeden z twórców samorządu terytorialnego sprzed 20 lat, profesor Jerzy Regulski zwrócił uwagę, że okręgi jednomandatowe są potrzebne, ale one zafunkcjonują za 4 lata. Dodał, że niektóre bariery rozwoju samorządu można usunąć już dziś. Połowa wójtów i burmistrzów boi się podejmować decyzje, bo boi się prokuratora - mówił profesor Regulski.

Wieloletni prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona przypomniał, że od początku istnienia samorządy lokalne borykały się z niedofinansowaniem przez administrację centralną. Powiedział, że kwestie pieniędzy trzeba uporządkować w pierwszej kolejności. Samorządy muszą płacić 22% podatku VAT od wszystkich swoich inwestycji, również od tych, które są finansowane z Unii Europejskiej . Gdyby te pieniądze nie musiały byc odprowadzane do Skarbu Państwa, lecz zostały w samorządzie, dużo więcej mógłby on zrobić - twierdzi Tadeusz Wrona.

Z okazji 20-lecia samorządy otrzymują sporo pochwał, choć występują tam również negatywne zjawiska, jak korupcja czy nadużywanie stanowisk, o czym można było przeczytać na pierwszych stronach gazet - mówił profesor Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, za słabe są relacje społeczności lokalnych z władzą samorządową. Brakuje organizacji przedsiębiorców czy pozarządowych, które interesy społeczne wyrażałyby na poziomie lokalnym. Braku kontaktów ze społecznością nie odczuwają też władze samorządowe, które uważają, że i tak wiedzą czego ona potrzebuje. Tę sytuację ma pomóc zmienić Forum Debaty Publicznej o samorządach, które powołał Prezydent Bronisław Komorowski. Jutro odbędzie się pierwsze jego posiedzenie. Sprawami legislacyjnymi zajmie się Forum Senatu.

 Rok 2010 z inicjatywy Senatu jest Rokiem Demokracji Lokalnej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Aleksandra Tycner/to/

Section02
Section03
Section04