Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO John Tanner z USA otwierając Posiedzenie Plenarne Zgromadzenia Parlamentarnego NATO zwrócił uwagę na kryzys finansowy, który dotknął wszystkie kraje NATO. Jego zdaniem problemem NATO jest znalezienie woli politycznej do działania w ramach Sojuszu. Misja w Afganistanie zasługuje na szczególną uwagę - mówił. Sugeruję, by nie patrzeć na nią z pozycji kosztów.
Przynależność Polski do NATO stanowi fundament naszego bezpieczeństwa. Z zadowoleniem witamy nową strategię NATO mówił Grzegorz Schetyna, Marszałek Sejmu. Nawiązał w ten sposób do szczytu w Lizbonie, który odbędzie się w dniach 19 i 20 listopada 2010 r. Na szczycie ma zostać przyjęta nowa strategia NATO. Przewiduje ona nową interpretację art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o tym, że atak zbrojny z zewnątrz zwrócony przeciwko jednemu lub kilku państwom członkowskim traktowany będzie jako atak przeciwko całej organizacji.
Grzegorz Schetyna zapewnił też, że Polska opowiada się za otwartością NATO na inne kraje, w tym Gruzję i Ukrainę. Pomimo kryzysu chcemy utrzymać finansowanie armii na poziomie 1,95 proc. PKB. Podkreślił, że trzeba nadać szczególny wymiar stosunkom NATO – Unia Europejska.
Musimy zdemilitaryzować nasze myślenie o bezpieczeństwie – mówił z kolei Premier Donald Tusk. Chcemy rozwoju cywilizacyjnego, a nie ciągłych zbrojeń – zapewnił. Przypomniał, że Polska niedługo przejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Chcemy wtedy zrealizować dwa cele – mówił. Wzmocnienie bezpieczeństwa i nadanie najwyższej rangi relacjom U.E. – NATO.
Jego zdaniem na szczycie w Lizbonie ważne będą dwa wątki: zagwarantowanie wspólnej obrony i realnego bezpieczeństwa wszystkim członkom NATO oraz „szczera intencja współpracy z każdym, kto wyrazi wolę zabezpieczenia bezpieczeństwa na świecie”. Najlepszy sposób to współpraca, a nie stanie na warcie z bronią u nogi.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Danuta Zaczek/Radio Parlament