Radio Parlament
Section01

66. posiedzenie Senatu - zapowiedź

migracja
migrator migrator 23.11.2010

24 i 25 listopada - 66. posiedzenie Senatu - zapowiedź

Podczas swojego 66 posiedzenia /24 i 25 listopada br./ Senat zajmie się ustawą o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Sejm uchwalił ją 29 października 2010 r na 77. posiedzeniu. Ustawa określa sposoby przeciwdziałania naruszeniom zasady równego traktowania ze względu na: płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek i orientację seksualną. Przepisy mają być stosowane nie tylko w stosunku do osób fizycznych, ale także wobec osób prawnych i jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Przeciwko uchwaleniu ustawy w tym kształcie protestuje wiele organizacji pozarządowych zarzucając jej, że nie chroni wszystkich grup zagrożonych dyskryminacją.

Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej proponuje 7 poprawek, a Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji - 6 zmian do tej ustawy.

Podczas tego posiedzenia Senat rozpatrzy także ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi uchwaloną przez Sejm na podstawie projektu rządowego na 77. posiedzeniu, 29 października 2010 r. Nowelizacja daje możliwość skarżenia nie tylko samej bezczynności organu administracji publicznej, ale również prowadzenia przez niego postępowania w sposób przewlekły (długotrwale nieuzasadniony).

Senackie Komisje Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji proponują wniesienie 11 poprawek do ustawy.

Kolejną ustawą którą zajmie się Senat na najbliższym posiedzeniu jest ustawa o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, również uchwalonej z przedłożenia rządowego podczas 77. posiedzenia Sejmu, 29 października 2010 r. Konieczność wprowadzenia zmian do tej ustawy została wywołana pojawieniem się zespołów ratownictwa medycznego w których nie ma lekarza. Zmiany zaproponowane w nowelizacji dotyczą m.in.: przepisów o stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób chorych psychicznie, oraz rozszerzenia kompetencji Rady do spraw Zdrowia Psychicznego (dotychczas Rady do Spraw Promocji Zdrowia Psychicznego), uprawnień rzecznika praw pacjenta szpitala psychiatrycznego oraz postępowania w razie przymusowego przyjęcia do szpitala psychiatrycznego.

Senackie Komisje Zdrowia oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wnioskują o przyjęcie tej ustawy z jedną poprawką.



Senatorowie zajmą się również ustawą o zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" oraz niektórych innych ustaw, uchwaloną na 77. posiedzeniu Sejmu, 29 października 2010 r. Nowelizacja ta umożliwi realizację "Strategii dla transportu kolejowego do roku 2013", Pozwoli ona m.in. na przekazanie gminom, na ich wniosek dworców kolejowych wraz z gruntami w celu wykonania ich remontów. Gminy będą też mogły wykorzystać grunty na cele komercyjne i czerpać z tego zyski.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Gospodarki Narodowej wnoszą przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

Pod koniec tego posiedzenia Senatu senatorowie wysłuchają informacji Prezesa Trybunału Konstytucyjnego o problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2009 r.



/IAR/ Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04