Jutro /7.12.12/ w Sejmie konferencja „Polskie Doradztwo rolnicze wobec nowych wyzwań w ramach Unii Europejskiej.
W programie konferencji przewidziano m.in. wystąpienia na następujące tematy:
Nauka i transfer wiedzy w doradztwie rolniczym
Aktualny stan rozwoju doradztwa rolniczego w Polsce - szanse i zagrożenia
Perspektywy rozwoju doradztwa rolniczego w Polsce w świetle nowych wyzwań i reformy Wspólnej Polityki Rolnej
oraz Problemy doradztwa rolniczego w optyce Parlamentu Europejskiego
Zgodnie z rozporządzeniem Rady UE każde państwo członkowskie zobowiązane jest do ustanowienia systemu doradztwa dla rolników. W Polsce usługi doradcze świadczone są zarówno przez publiczne jak i prywatne podmioty doradcze, ale dominującą rolę w świadczeniu usług doradczych odgrywa państwowe doradztwo rolnicze finansowane w większości z budżetu państwa (85 %) dostępne dla wszystkich rolników Finansowanie doradztwa przez państwo jest korzystne, ponieważ zapewnia łatwiejszy i szerszy dostęp do wiedzy małym gospodarstwom rolnym, które nie mogą sobie pozwolić na prywatne usługi doradcze.
Polscy doradcy odegrali bardzo ważną rolę we wdrażaniu instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej. Byli i są oni odpowiedzialni za doradztwo i szkolenia na temat subwencjonowania rolnictwa, a także pomoc w wypełnianiu wniosków.
.
W Polsce w jednostkach doradztwa rolniczego zatrudnionych jest ponad 5600 osób, w tym około 3950 specjalistów i doradców rolniczych, którzy obsługują około 1850 tys gospodarstw, co daje około średnio 470 rolników na jednego doradcę(w Danii około 20 rolników, a w Austrii około 300). Liczba zatrudnionych doradców w dużej mierze determinuje zakres i dostęp rolników do usług doradczych. Ale bardzo duży wpływ na zakres usług mają formy i metody pracy oraz wyposażenie techniczne ośrodków doradztwa i doradców.
Zapowiadane na najbliższe lata zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej oznaczają, że rola doradców rolnych pozostanie bardzo istotna dla większości polskich rolników.
/IAR/ Elżbieta Mamos