Wysłuchanie publiczne- ustawa o działalności leczniczej
migracja
migrator migrator
09.12.2010
Ponad 1000 osób reprezentujących różne instytucje związane ze służbą zdrowia zgłosiło chęć uczestniczenia w wysłuchaniu publicznym dotyczącym ustawy o działalności leczniczej, organizowanym przez sejmową komisję zdrowia.
Ponad 1000 osób reprezentujących różne instytucje związane ze służbą zdrowia zgłosiło chęć uczestniczenia w wysłuchaniu publicznym dotyczącym ustawy o działalności leczniczej, organizowanym przez sejmową komisję zdrowia. Ustawa o działalności leczniczej jest jedną z ośmiu ustaw nowelizujących akty prawne związane z opieką zdrowotną w Polsce. Eksperci są zdania, że jest to wręcz ustawa najważniejsza z tego pakietu, ponieważ prace nad kolejnymi ustawami będą miały sens dopiero po jej uchwaleniu.
Ustawa ta nie zakłada już obowiązkowego przekształcania szpitali w spółki, tak jak proponowała to ustawa z 2008 r. która nie weszła w życie ponieważ została zawetowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jednak zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich wynik ujemny w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
Jeśli samorząd nie spłaci długów szpitala w ciągu 12 miesięcy, będzie zmuszony do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej). Przekształcenie szpitala w spółkę będzie mogło być dokonane bez konieczności uprzedniej likwidacji samodzielnych publicznych zoz. Spółka powstała w wyniku przekształcenia ma być następcą prawnym zozów.
Dopiero po przekształceniu szpitali w spółki, samorządy będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty.
Projekt ustawy zachowuje przywileje dotyczące czasu pracy pracowników medycznych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów, co zresztą wzbudziło protesty części pracowników medycznych.
Wysłuchanie publiczne to debata na temat określonej ustawy z udziałem osób bezpośrednio nią zainteresowanych. Odbywa się przed rozpoczęciem szczegółowego rozpatrywania projektu, na posiedzeniu merytorycznej komisji sejmowej.
Wysłuchanie publiczne dotyczące ustawy o działalności leczniczej odbędzie się jutro /10.12.12/ o godzinie 11.00
/IAR/ Elżbieta Mamos