Radio Parlament
Section01

Apel o wsparcie polskiego szkolnictwa na Litwie

migracja
migrator migrator 16.12.2010

Przedstawiciele Polaków z Litwy apelują do polskich władz o wsparcie polskiego szkolnictwa na Litwie. Przyjechali do Sejmu z listem otwartym w tej sprawie. Ich zdaniem, nowa ustawa o oświacie zawiera zapisy, które doprowadzą do likwidacji polskich sz

Przedstawiciele Polaków z Litwy apelują do polskich władz o wsparcie polskiego szkolnictwa na Litwie. Przyjechali do Sejmu z listem otwartym w tej sprawie. Ich zdaniem, nowa ustawa o oświacie zawiera zapisy, które doprowadzą do likwidacji polskich szkół.
Dzisiaj litewski Sejmas miał zająć się ustawą oświatową w trybie pilnym, ale zrezygnował z jej rozpatrzenia.
Przedstawicielka forum rodziców polskich dzieci na Litwie, Edyta Maksymowicz powiedziała, że rodzice przyjechali do Polski zdesperowani i zrozpaczeni. Dwujęzyczne nauczanie, a także obligatoryjne nauczanie w języku litewskim historii, wprowadzi jej zdaniem zamęt w umysłach dzieci i sprawi, że zaczną myśleć "po litewsku".
Niebezpieczny jest też jej zdaniem zapis o priorytecie szkoły litewskiej, bo oznacza, że jeżeli w kryzysie jedną ze szkół trzeba gdzieś będzie zamknąć, zamknięta będzie szkoła polska, nawet jeżeli chodzi do niej o wiele więcej dzieci niż do litewskiej. Litewscy Polacy chcą, by szkoły działały na dotychczasowych zasadach.
Szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Marek Borowski uważa, że polski Sejm powinien zająć zdecydowane stanowisko w obronie polskich szkół. Powiedział, że Polacy są na Litwie przedmiotem różnych szykan, jeśli chodzi o pisownię nazwisk i ulic, ale jako najbardziej niebezpieczny ocenił spór o polską oświatę. Marek Borowski podkreślił, że ustawa została wniesiona do Sejmasu mimo licznych demonstracji i apeli Polaków do tamtejszych władz, a także mimo stanowiska polskiego rządu. Dodał, że konsekwencje przyjęcia ustawy byłyby sprzeczne z Konwencją o mniejszościach narodowych i z polityką jaką w stosunku do mniejszości prowadzi polski rząd.
Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski pozytywnie ocenił gest Sejmasu, który dzisiaj zdjął sporną ustawę z porządku obrad. Jego zdaniem może to prowadzić do rezygnacji z przyjęcia ustawy w takim kształcie jak obecnie. Wiceminister podkreślił, że MSZ bardzo stanowczo działa w sprawie polskiego szkolnictwa na Litwie.
"Każda mniejszość narodowa wymaga ochrony, temu służy prawo europejskie, my tych standardów przestrzegamy i takich standardów wymagamy od naszych partnerów" - podkreślił Jan Borkowski.
Pod listem otwartym do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministrów edukacji i spraw zagranicznych podpisało się ponad 10 tysięcy Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Iwona Szczęsna/dj
Section02
Section03
Section04