Radio Parlament
Section01

Kara pienięzna zamiast odebrania dziecka.

migracja
migrator migrator 25.05.2011

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która zakłada dwuetapową procedurę wykonywania orzeczeń sądowych dotyczących kontaktów z dzieckiem po rozwodzie lub separacji.

Utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktów dziecka z jednym z rodziców nie będzie już skutkowało przymusowym odebraniem dziecka. W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu   nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która zakłada dwuetapową procedurę wykonywania orzeczeń sądowych dotyczących kontaktów z dzieckiem po rozwodzie lub separacji.

W pierwszym etapie, za każde naruszenie prawa do kontaktu z dzieckiem sąd jedynie zagrozi opiekunowi dziecka ( najczęściej   matce) zapłatę określonej grzywny na rzecz drugiego rodzica, który ma prawo do takich spotkań. Jeżeli orzeczenie sądu o kontaktach z dzieckiem nie będzie realizowane,   sąd nakaże zapłatę określonej sumy pieniędzy.

W nowelizacji zrezygnowano z   rozwiązania, które dopuszcza możliwość przymusowego odebrania dziecka rodzicowi, który utrudnia lub uniemożliwia drugiemu rodzicowi kontakty z dzieckiem zasądzone przez sąd.

Zgodnie z ustawą, regulacje o wykonywaniu orzeczeń dotyczących kontaktów z dzieckiem zamieszczono w przepisach o sprawach opiekuńczych. W ten sposób nie mnożymy postępowań – mówił podczas debaty Zbigniew Wrona, wiceminister sprawiedliwości.

Nowelizację poparły wszystkie kluby sejmowe z wyjątkiem PiS. Posłowie PiS zadeklarowali głosowanie przeciw nowelizacji, która – ich zdaniem -   niczego nie zmieni, bo nie da się wyegzekwować grzywny od osoby ubogiej lub pracującej w szarej strefie.

Zbigniew Wrona, wiceminister sprawiedliwości mówił, że alternatywą dla odrzucenia tej nowelizacji będzie stosowanie obecnie obowiązujących przepisów:

Wiceminister tłumaczył też dlaczego nie zdecydowano się na określenie minimalnej kwoty grzywny:

W 2009 roku sąd uwzględnił 227 wniosków o przymusowe odebranie dziecka rodzicowi nie realizującemu orzeczenia sądu. W 2010 roku uwzględniono 224 wnioski – poinformował Zbigniew Wrona.

Do nowelizacji nie wprowadzono poprawek. Głosowanie w czwartek/26.05/.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

Section02
Section03
Section04