Radio Parlament
Section01

Zmiany w Kodeksie karnym dotyczące terroryzmu

migracja
migrator migrator 13.07.2011

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w Kodeksie karnym, Kodeksie postępowania karnego oraz w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w Kodeksie karnym, Kodeksie postępowania karnego oraz w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Nowelizacja implementuje do polskiego prawa trzy decyzje ramowe Unii Europejskiej. Pierwsza z nich dotyczy   zwalczania terroryzmu. Druga wzmacnia prawa procesowe osób i ułatwia stosowanie zasady wzajemnego uznawania do orzeczeń wydanych pod nieobecność osoby na rozprawie. Trzecia dotyczy zwalczania pewnych form i przejawów rasizmu i ksenofobii za pomocą środków prawno karnych.

Nowelizacja   przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat za rozpowszechnianie treści mogących ułatwić przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Trzy lata więzienia grozić będą osobie, która dysponuje wiarygodną informacją o zagrożeniu terrorystycznym i nie zawiadomi odpowiednich władz. Wprowadza też nowe przepisy umożliwiające wznowienie postępowania i zakwestionowanie prawomocnego orzeczenia sądu wydanego pod nieobecność oskarżonego. Rozszerza katalog przestępstw za które ponoszą odpowiedzialność podmioty zbiorowe (przedsiębiorstwa, organizacje, spółki)   między innymi o działania przeciwko wolności i porządkowi publicznemu oraz o działania o charakterze terrorystycznym.

Wszystkie kluby poparły rządową nowelizację. Projekt skierowano do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

Section02
Section03
Section04