Radio Parlament
Section01

Sejm – koniec podwójnego OC

migracja
migrator migrator 19.08.2011

Sejm przyjął dwie poprawki Senatu do ustaw ubezpieczeniowych, które umożliwiają wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC, w momencie, gdy klient ma podpisaną już nową umowę ubezpieczenia


Sejm przyjął dwie poprawki Senatu do ustaw ubezpieczeniowych, które umożliwiają wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC, w momencie, gdy klient ma podpisaną już nową umowę ubezpieczenia. Dokładnie chodzi o ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Prawo ubezpieczeniowe oraz ustawy Prawo drogowe.

Pierwsza poprawka wprowadzona przez Senat doprecyzowuje  przepisy, natomiast druga przesuwa termin wejścia w życie ustawy, nowym terminem  jest11 lutego 2012 roku.

Ustawa ma zdecydowanie pro konsumencki charakter i usprawnia rynek ubezpieczeń obowiązkowych. Nowelizacja zakłada, żeprzy wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia OCdrogą pocztową datą wiążącą będzie data stempla pocztowego. Nowe przepisy likwidują także problem tzw. podwójnego ubezpieczenia, gdy klient podpisał umowę z innym zakładem, a jego stary ubezpieczyciel automatycznie przedłużył poprzednią polisę. Po 1 stycznia zakład ubezpieczeń będzie musiał przesyłać ubezpieczonemu informację na 14 dni przed końcem umowy, o przedłużeniu umowy i o warunkach na jakich zostanie przedłużona na kolejny okres. W przypadku sprzedaży pojazdu, umowa ubezpieczeniajego wcześniejszego posiadacza nie będzie automatycznie odnowiona. Dzięki temu ubezpieczeni nie będą wpadać w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Kolejnym udogodnieniem będzie to, że jeżeli klient zawarł umowę przez internet, będzie mógł jako dowód posiadanego ubezpieczenia okazywać wydruk z komputera. W nowelizacji określono także sposób zwrotu niewykorzystanej składki. Wysokość kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia ma być uzależniona od wielokrotności minimalnego wynagrodzenia, a nie jak do tej pory od kursu euro. Kara za brak ubezpieczenia OC na auto osobowe ma stanowić równowartość dwukrotnej płacy minimalnej, na samochód ciężarowy lub autobus – trzykrotność, natomiast na pozostałe pojazdy – jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia w Polsce.

Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

/IAR/ Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04