Radio Parlament
Section01

Sejm uchwalił ustwę o rencie socjalnej.

migracja
migrator migrator 30.08.2011

Osoby niepełnosprawne pobierające rentę socjalną będą mogły dorobić bez utraty prawa do poboru tego świadczenia do 70 proc. średniej krajowej. Sejm uchwalił ustawę o rencie socjalnej.

Osoby niepełnosprawne pobierające rentę socjalną będą mogły dorobić bez utraty prawa do poboru tego świadczenia do 70 proc. średniej krajowej. Do tej pory było to 30 procent. Sejm uchwalił ustawę o rencie socjalnej.

Projekt ustawy opracował Komitet Inicjatywy Osób Niepełnosprawnych ds. Zniesienia Pułapki Rentowej. W pierwotnej wersji projektu przewidziano skreślenie artykułu 10 ustawy o rencie socjalnej,  który ograniczał możliwość dorobienia do renty do 30 procent średniego wynagrodzenia. Skreślenie tego artykułu oznaczałoby  umożliwienie pracy zarobkowej osobom uprawnionym do renty socjalnej bez ograniczeń. W  trakcie prac sejmowych przyjęto rozwiązanie podwyższające z 30 do 70 proc. próg dochodowy po którym prawo do świadczenia zostanie zawieszone. Rozwiązanie to oznacza zrównanie praw osób pobierających rentę socjalną z prawami osób pobierających renty i emerytury.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, u której trwała dysfunkcja organizmu, powodująca niepełnosprawność, powstała w okresie szkolnym.

 Rentę socjalną pobiera nieco ponad 250 tys. osób. Średnia wysokość tego świadczenia to 608 zł.

Zaledwie 2 procent osób pobierających rentę socjalną podejmuje pracę. Ogólny wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi w Polsce 14,5 proc. W Unii Europejskiej  jest to połowa wszystkich niepełnosprawnych.

„Projekt, nad którym w tej chwili pochylamy się, spełnia oczekiwania tych blisko 98% rencistów socjalnych, a więc grubo ponad 200 tys. Polaków, którzy w chwili obecnej nie są w stanie zdecydować się na podjęcie takiego właśnie ryzyka wyzwalającego ich potencjał zawodowy, o wzięcie własnego życia we własne ręce, o wzięcie odpowiedzialności za samego siebie na własne barki” – mówił podczas debaty sejmowej Marek Plura, sprawozdawca projektu ustawy.

Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2012 roku.

Ustawę musi jeszcze rozpatrzyć Senat.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

 

 

Section02
Section03
Section04