Radio Parlament
Section01

Posiedzenie Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja. Wystąpienie Jerzego Pomianowskiego, wiceministra spraw zagranicznych

migracja
migrator migrator 19.09.2011

W Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja. Dziś – w pierwszym dniu posiedzenia mówiono głównie na temat polityki sąsiedztwa 20 lat po upadku muru berlińskiego.

W Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja. Dziś – w pierwszym dniu posiedzenia mówiono głównie na temat polityki sąsiedztwa 20 lat po upadku muru berlińskiego.

W imieniu szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton głos zabrał wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski. Powiedział, żeRosja powinna stać się członkiem Światowej Organizacji Handlu oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Podkreślił,  że Unia nie szczędzi wysiłków, by negocjacje w tej sprawie zakończyły w tym roku.
Pomianowski ocenił, że dzisiejsza rzeczywistość pomiędzy Polską i Rosją oparte są na współpracy. W jego ocenie po upadku muru berlińskiego stworzone zostały warunki do współpracy gospodarczej z Rosją, co przyczyniło się m.in. do wzrostu handlu. Pomianowski zapewnił, że Partnerstwo Wschodnie nie jest wymierzone przeciwko Rosji. Zaznaczył, że Polska chciałaby, aby kraje Partnerstwa miały dobre relacje polityczno i gospodarcze z Rosją.
Wiceszef polskiej dyplomacji stwierdził, że kolejne 2 miesiące, kolejne półrocze będą bardzo intensywne w stosunkach Rosja – UE. Przypomniał, że w grudniu w Rosji odbędą się wybory do Dumy Państwowej. „Chcemy, by OBWE mogło obserwować wybory w Rosji” – mówił. Przypomniał, że UE domaga się od Rosji wypełnienia międzynarodowych zobowiązań dotyczących przejrzystych i uczciwych wyborów.

Posłuchaj całego wystąpienia. Jerzy Pomianowski mówił podczas posiedzenia po angielski. Na taśmie zarejestrowano tłumaczenie:

Komisja Współpracy Parlamentarnej UE – Rosja została utworzona w 1997 r. na mocy Porozumienia o Partnerstwie i Współpracy. W jej skład wchodzą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz rosyjskiej Dumy i Rady Federacji. Współprzewodniczącymi komisji są: po stronie Unii Europejskiej Knut Fleckenstein, a po stronie Zgromadzenia Narodowego Rosji Andriej Klimow.
Komisja jest odpowiedzialna za realizację założeń podpisanego porozumienia, a także służy jako forum wymiany poglądów i doświadczeń.
Spotkania delegacji poruszają bieżącą tematykę wydarzeń politycznych, wspierają rozwój i kierunki współpracy politycznej, które mają bezpośredni wpływ na partnerstwo strategiczne pomiędzy Unią Europejską  i Rosją.
Współpraca strategiczna Unii Europejskiej i Rosji obejmuje szeroki zakres obszarów takich jak m.in. dialog polityczny, handel towarami i usługami, współpraca finansowa i gospodarcza, nauka i technologia, współpraca nuklearna i badania kosmiczne, środowisko, transport i kultura.

Komisja obraduje na stałe w miejscu prac Parlamentu Europejskiego z wyłączeniem spotkań specjalnych – tym razem w Warszawie.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04