Radio Parlament
Section01

Posiedzenie Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja, Wystąpienie ambasadora Rosji w Polsce i europosła Sławomira Nitrasa.

migracja
migrator migrator 19.09.2011

W Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja. Dziś – w pierwszym dniu posiedzenia mówiono głównie na temat polityki sąsiedztwa 20 lat po upadku muru berlińskiego.

W Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja. Dziś – w pierwszym dniu posiedzenia mówiono głównie na temat polityki sąsiedztwa 20 lat po upadku muru berlińskiego.

Ambasador Rosji w Polsce Aleksander Alieksiejew powiedział, że przez ostatnie 20 lat świat nie stał się bardziej stabilny. Jest jeszcze problem terroryzmu – podkreślił Alieksiejew. W ocenie ambasadora w niektórych  państwach nie zwalcza się terroryzmu i jego przejawów. Dyplomata zaapelował o współpracę przy jego zwalczaniu. Ambasador Rosji wspomniał również o kryzysie. W tym kontekście mówił, że Rosja chciałaby, aby państwa UE były bardziej otwarte na współpracę z rosyjskim biznesem. Zadeklarował poparcie Rosji dla wzmocnienia waluty unijnej euro. Świat potrzebuje drugiej waluty poza dolarem – podkreślił.

Ambasador Rosji  odniósł się też do głosów o udział obserwatorów OBWE podczas wyborów w Rosji w grudniu 2011 roku. Aleksander Alieksiejew powiedział, że Rosja chce rozmawiać z OBWE w celu ustalenia wspólnych zasad dotyczących obserwacji wyborów. Jeśli do tych problemów podejdziemy ze zrozumieniem, to uda nam się je rozwiązać – mówił. Jednocześnie zaatakował ODIHR, Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka mówiąc, że nie ma ono prawa mówić jak obserwatorzy mają pracować.

Posłuchaj całej wypowiedzi ambasadora Rosji:

Mniemam, że Rosja zaprosi nas do obserwowania tych wyborów - mówił eurodeputowany z PO, Sławomir Nitras.

Posłuchaj całej wypowiedzi Sławomira Nitrasa:



Komisja Współpracy Parlamentarnej UE – Rosja została utworzona w 1997 r. na mocy Porozumienia o Partnerstwie i Współpracy. W jej skład wchodzą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz rosyjskiej Dumy i Rady Federacji. Współprzewodniczącymi komisji są: po stronie Unii Europejskiej Knut Fleckenstein, a po stronie Zgromadzenia Narodowego Rosji Andriej Klimow.

Komisja jest odpowiedzialna za realizację założeń podpisanego porozumienia, a także służy jako forum wymiany poglądów i doświadczeń.
Spotkania delegacji poruszają bieżącą tematykę wydarzeń politycznych, wspierają rozwój i kierunki współpracy politycznej, które mają bezpośredni wpływ na partnerstwo strategiczne pomiędzy Unią Europejską  i Rosją.
Współpraca strategiczna Unii Europejskiej i Rosji obejmuje szeroki zakres obszarów takich jak m.in. dialog polityczny, handel towarami i usługami, współpraca finansowa i gospodarcza, nauka i technologia, współpraca nuklearna i badania kosmiczne, środowisko, transport i kultura.

Komisja obraduje na stałe w miejscu prac Parlamentu Europejskiego z wyłączeniem spotkań specjalnych – tym razem w Warszawie.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

Section02
Section03
Section04