Radio Parlament
Section01

PSL chce nowelizacji prawa prasowego

migracja
migrator migrator 19.12.2011

Zniesienia kar za brak rejestracji czasopisma, łatwiejszej rejestracji nowych tytułów prasowych oraz wprowadzenia pojęcia prasy elektronicznej chce PSL.

Zniesienia kar za brak rejestracji czasopisma,

łatwiejszej rejestracji nowych tytułów prasowych oraz wprowadzenia pojęcia prasy elektronicznej chce PSL. Partia zapowiada, że na początku 2012 r. złoży w Sejmie projekt nowelizacji Prawa prasowego.

Rzecznik prasowy klubu PSL Krzysztof Kosiński powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że uchwalone w 1984 r. Prawo prasowe "najlepiej byłoby odesłać do muzeum PRL-u w Nowej Hucie". "Media, prasa, dziennikarze opierają swoją działalność i pracę o prawo z poprzedniego ustroju" - argumentował.Nawiązał też do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w ubiegłą środę orzekł, że karanie grzywną lub ograniczeniem wolności za brak rejestracji czasopism drukowanych jest niekonstytucyjne, bo sankcja karna jest za surowa. TK zasygnalizował też, ze uchwalone w 1984 r. Prawo prasowe nie jest dostosowane do współczesności."Powinniśmy iść za ciosem i poddać nowelizacji także inne przepisy Prawa prasowego" - podkreślił rzecznik klubu ludowców. "Obecne prawo prasowe jest z pewnością niedostosowane do współczesnych realiów. Nie odpowiada wyzwaniom współczesnych mediów, pomija media elektroniczne. Także jest zbyt restrykcyjne jak na obowiązujące czasy" - argumentował Kosiński.

PSL proponuje wprowadzenie do Prawa prasowego definicji prasy elektronicznej, które obejmowałoby wszystkie strony internetowe.Ludowcy opowiadają się też za likwidacją rejestrów czasopism i dzienników w sądach okręgowych. Zdaniem PSL ta procedura niepotrzebnie obciąża sądy. W zamian miałaby zostać wprowadzona centralna ewidencja działalności prasowej - prowadzona w internecie baza zgłoszeń o pismach. Prasa elektroniczna byłaby wyłączona z obowiązku zgłoszenia do centralnej ewidencji, ale tytuły mogłyby zostać tam zgłoszone, jeśli zechciałby tego właściciel. Zgłoszenie do bazy będzie się bowiem wiązało m.in. z prawną ochroną tytułu prasowego.

Zdaniem Kosińskiego należałoby pomyśleć także o tym, czy sankcje karne w Prawie prasowym zastąpić np. sankcjami administracyjnymi czy finansowymi. "To byłoby bardziej odpowiadające obecnym czasom" - ocenił Kosiński. Dodał, że w dalszej perspektywie należałoby się zająć także art. 212 Kodeksu karnego, który przewiduje karę więzienia za zniesławienie.

Ludowcy zapowiadają złożenie projektu w Sejmie na początku 2012 r. Ma też zawierać propozycje nowych uregulowań dot. sprostowań i odpowiedzi.

W środę za niezgodny z konstytucją - jako zbyt surowy i nieproporcjonalny - pięciu sędziów TK uznało zapis przewidujący karanie za przestępstwo wydawania niezarejestrowanego czasopisma. Za zgodną z konstytucją uznano zaś obowiązkową rejestrację czasopism przez sąd, bo "dokonanie rejestracji nie jest uciążliwe". TK uznał, że chodzi tu o ochronę przed nieuczciwą konkurencją - aby czytelnik "nie kupował innego tytułu niż zamierzał". Według TK ustawodawca może ten obowiązek zabezpieczyć sankcją, ale nie karną, bo nie jest w tej sytuacji konieczna. Z powodów formalnych umorzono sprawę zarzutów skargi co do obowiązku podawania we wniosku rejestracyjnym takich danych, jak częstotliwość ukazywania się pisma.

Zakwestionowany zapis straci moc prawną po ogłoszeniu wyroku TK w dzienniku urzędowym.Trybunał rozpatrywał skargę Wojciecha Skrzypczyka, którego oskarżono o wydawanie pisma bez rejestracji. Jego proces umorzono przy uznaniu winy, w wyniku czego stracił mandat radnego Chojny (Zachodniopomorskie).W 2010 r. Sąd Najwyższy orzekł, że także gazeta wydawana w internecie musi być rejestrowana sądownie, tak jak prasa papierowa. SN wskazał, że obowiązek ten ma na celu ochronę istniejącego tytułu prasowego.

Z informacji Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (której prawnicy przygotowali skargę) wynika, że w 2010 r. w Polsce zapadły trzy prawomocne skazania za brak rejestracji czasopism, w kilku wcześniejszych latach - po jednym.

Nowelizację Prawa prasowego od dłuższego czasu przygotowuje resort kultury. (PAP)

Section02
Section03
Section04