Sejm podtrzymał prezydenckie weto w sprawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Ustawa nie wejdzie tym samym w życie.
Za odrzuceniem weta Lecha Kaczyńskiego głosowało 220 posłów, przeciw było 201, 3 osoby wstrzymały się od głosu. Oznacza to, że koalicja nie uzyskała 3/5 głosów potrzebnych do odrzucenia prezydenckiego weta.
Weto poparli posłowie PiS i Lewicy. Prezydent wniósł o ponowne rozpatrzenie ustawy. Uchyla ona przepis wprowadzony w 2002 roku, który miał na celu zaniechanie nieuczciwej konkurencji, stosowanych przez duże sieci handlowe.
Zdaniem prezydenta, wejście w życie nowej ustawy spowodowałoby powrót do stanu sprzed 2002 roku, gdy duże sieci handlowe, oferując bony towarowe poniżej ich ceny nominalnej, omijały inne przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zdaniem prezydenta, nie przeprowadzono rzetelnych konsultacji ze wszystkimi środowiskami, których ustawa dotyczy, czyli drobnymi przedsiębiorcami.
Sejm podtrzymał weto prezydenta w sprawie ustawy o emeryturach i rentach. Oznacza to, że ustawa została odrzucona.
Za odrzuceniem weta Lecha Kaczyńskiego głosowało 239 posłów, przeciw było 209, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Do odrzucenia prezydenckiego weta koalicja potrzebowała głosów posłów lewicy.
Prezydenckie weto do nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych poparli posłowie PiS i Lewicy. Zdaniem prezydenta nowy sposób obliczania świadczeń spowodowałby, że większość rencistów otrzyma renty na poziomie ustawowego minimum. Zawetowana ustawa miała wprowadzić nowy system naliczania rent z tytułu niezdolności do pracy dla osób urodzonych po 1948 roku, powiązany z wysokością odprowadzanych składek.