Z tej okazji na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu. Uczestnicy posiedzenia mówili o historycznej roli Senatu w kształtowaniu demokracji i jego przyszłości. W uroczystościach wzięli udział byli prezydenci - Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz obecni i byli senatorowie.
Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że 4 czerwca 89 roku to dla Polaków data symboliczna. Właśnie tego dnia 20 lat temu zorganizowane zostały pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne. Pierwsze posiedzenie Senatu odbyło się dokładnie miesiąc później. Dzisiejszy jubileusz - zdaniem marszałka Senatu - to podkreślenie trwałej pozycji prawno-ustrojowej tej Izby.
Bogdan Borusewicz wymienił osiągnięcia Senatu przez te 20 lat. Senatorowie zgłosili 22 tysiące poprawek, Sejm przyjął ponad 16,5 tysiąca z nich. Wśród zgłaszanych poprawek były istotne zapisy, chociażby ten o zwiększeniu liczby województw.
Prezydent Lech Kaczyński - ze względu na wizytę w Azerbejdżanie - przesłał do senatorów list z okazji rocznicy. Napisał w nim, że Senat to ważna instytucja niepodległej Rzeczypospolitej. Lech Kaczyński zwrócił uwagę, że jest on forum spokojnej i rzeczowej debaty, miejscem łagodzenia sporów politycznych.
Prezydent napisał również, że Senat był pierwszą demokratyczną instytucją w wolnej Polsce. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, jest on także świadectwem wielowiekowych tradycji parlamentarnych państwa polskiego. Lech Kaczyński przypomniał, że zlikwidowanie Senatu po drugiej wojnie światowej odbyło się na drodze sfałszowanego referendum.
Na uroczystości głos zabrał były prezydent Lech Wałęsa. Mówił o tym, że 20 lat temu zakończyła się epoka podziałów, a rozpoczęła - epoka wielkich szans. Te szanse wciąż przed nami stoją - dodał były prezydent. Zdaniem Lecha Wałęsy należy w spokoju usiąść i zaplanować przyszłość, żeby osiągać kolejne zwycięstwa, jak to sprzed 20 lat.
Aleksander Kwaśniewski z kolei powiedział, że dwuizbowy system parlamentarny ma głęboki sens w polskiej demokracji. Zdaniem Kwaśniewskiego przemiany w wolnej Polsce są w dużej mierze zasługą senatorów. Były prezydent zaznaczył, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie systemu jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu. Według Kwaśniewskiego, umocniłoby to polską demokrację oraz budowę społeczeństwa obywatelskiego. Aleksander Kwaśniewski dodał, że na sali Senatu powinno się znaleźć miejsce dla wszystkich byłych prezydentów Rzeczypospolitej, którzy piastowaliby mandat senatorski dożywotnio.
Na sali plenarnej Sejmu zabrakło premiera Donalda Tuska.
20. rocznica pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu przypada dokładnie jutro - 4 lipca. Administracja Senatu zaplanowała na sobotę dzień otwarty. Senatorowie zapraszają wszystkich, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda Senat. Szczególnie mile widziane są osoby, które w tym roku skończyły 20 lat.
W ramach dnia otwartego zaplanowano zwiedzanie Senatu i wspólne sadzenie dębu w parlamentarnych ogrodach.