Podczas rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia Senat zajmie się między innymi nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
Uchwalone przez Sejm zmiany w ustawie o IPN zmierzają do zastąpienia 11-osobowego Kolegium Instytutu 9-osobową Radą, która ma być wyposażona w szersze kompetencje. Senat ma wybierać dwóch członków Rady spośród czterech kandydatów wskazanych przez historyków. Nowelizacja znosi też ograniczenia w dostępie do akt IPN dla osób uznanych za osobowe źródła informacji. Prezesa IPN ma powoływać Sejm zwykłą większością głosów, a nie jak dotąd - większością trzech piątych.
Senat zajmie się też nowelizacją ordynacji wyborczej, która wprowadza zakaza kandydowania do parlamentu osób skazanych prawomocnym wyrokiem.
Senatorowie zajmą się również sześcioma ustawami związanymi z przygotowaną przez rząd reformą polskiej nauki. Są to uchwalone przez Sejm ustawy o zasadach finansowania nauki, o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, o Narodowym Centrum Nauki, o instytutach badawczych, o Polskiej Akademii Nauk i ustawa - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki. Reforma ma na celu powiązanie nauki z sektorem gospodarczym, likwidację najgorzej ocenianych instytutów badawczych oraz lepsze finansowanie tych, które odnoszą największe sukcesy. Poprzez konkursy na stanowiska w nauce oraz kontrakty reforma ma ułatwić kariery młodym naukowcom. Przewiduje także zakaz podległości służbowej osób spokrewnionych w instytucjach naukowych co ma wyeliminować zagrożenie nepotyzmem.
Senat wybierze także dwóch senatorów do liczącej 25 członków Krajowej Rady Prokuratury. Kandydaci to Bohdan Paszkowski, Janusz Rachoń i Piotr Wach.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Iwona Szczęsna/dabr