Radio Parlament
Section01

Nowy prezes NBP złożył w Sejmie przysięgę

migracja
migrator migrator 11.06.2010

Marek Belka, powołany w czwartek przez Sejm na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego, złożył w piątek w Sejmie przysięgę. Od tego momentu formalnie objął obowiązki szefa banku centralnego.

"Będę bronił stabilności złotego, umacniał niezależność NBP, wspierał politykę rządu tak dalece, jak nie będzie to kolidować z podstawowym zadaniem NBP, zapewnieniem stabilności poziomu cen" - powiedział w piątek w Sejmie prezes NBP Marek Belka.

"Chciałbym podziękować przede wszystkim za zgłoszenie mojej kandydatury na prezesa NBP, Wysokiej Izbie za zaakceptowanie mojej kandydatury, szczególnie posłom klubów PO, SLD, Lewicy i posłom niezależnym za obdarzenie mnie zaufaniem" - powiedział Belka.

Nowy szef NBP dodał, że będzie współpracował "ze wszystkimi instytucjami państwowymi, w szczególności z Radą Ministrów i Komisją Nadzoru Finansowego w sprawach utrzymania i umacniania stabilności systemu finansowego w Polsce".

"Będą starał się godnie reprezentować Polskę w instytucjach międzynarodowych, w szczególności w europejskim systemie banków centralnych i Europejskiej Radzie Ryzyka Systemowego, nowej instytucji, która będzie miała za zadanie wczesne wykrywanie niebezpieczeństw dla stabilności gospodarki europejskiej" - podkreślił.

Belka powiedział, że pragnie uczestniczyć "w wysokiej jakości dialogu na temat polityki gospodarczej na forum parlamentu i poza nim, choćby w takim, jakie miało miejsce na środowym posiedzeniu komisji finansów publicznych".

Kandydaturę Belki zgłosił wykonujący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Jestem dumny, niesłychanie usatysfakcjonowany, że udało się ustabilizować w pełni Narodowy Bank Polski poprzez dokonanie dobrego wyboru dobrego prezesa - w ten sposób marszałek Sejmu Bronisław Komorowski skomentował w piątek wybór Marka Belki na szefa banku centralnego. Komorowski powiedział to podczas wspólnej z Belką konferencji prasowej.

"Cieszę się również, że pomimo różnego rodzaju dąsów, przeciwieństw w końcu parlament w swojej większości podjął jedyną rozumną decyzję, aby nie czekać, nie odwlekać spraw ważnych z punktu widzenia państwa, banku centralnego, bezpieczeństwa polskiego złotego" - powiedział Komorowski.

Za powołaniem Belki głosowała Platforma i SLD, przeciw był PiS i PSL.

Platforma Obywatelska poparła kandydaturę Marka Belki bez zastrzeżeń. SLD miał wątpliwości ale ostatecznie także poparł Belkę. Wcześniej zgłoszenie jego kandydatury zostało odebrane przez część polityków SLD jako próba przyciągnięcia przez Komorowskiego elektoratu lewicy.

Marek Belka był związany z Lewicą i pełnił funkcję premiera w rządzie SLD. Wątpliwości w tej sprawie miał także szef Sojuszu Grzegorz Napieralski. Ostatecznie w czwartek klub Lewicy poparł kandydaturę Belki. Wcześniej Grzegorz Napieralski rozmawiał w tej sprawie "w cztery oczy" z Bronisławem Komorowskim.

Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwiło się powoływaniu szefa Banku Centralnego przed wyborami prezydenckim. Jak wcześniej mówił Jarosław Kaczyński, do drugiej tury wyborów pozostał mniej niż miesiąc. "Jestem głęboko przekonany, że - zgodnie z polska konstytucją - takie decyzje jak wysuniecie kandydata na szefa NBP powinien podejmować prezydent wybrany w demokratycznych wyborach, a nie pełniący obowiązki" - powiedział prezes PiS. Jak dodał, uważają tak konstytucjonaliści, także Ci których nic nie łączy z PiS. 

Także PSL, koalicjant PO, był przeciwny powoływaniu szefa NBP-u przed wyborami. Jak powiedział lider ludowców Waldemar Pawlak prezesa Banku Centralnego powinien wskazać nowo wybrany prezydent, a nie pełniący obowiązki prezydenta. "Nie ma żadnego powodu do pośpiechu" - ocenił Pawlak.

"Nie potrzeba rewolucji"

Zdaniem nowowybranego prezesa NBP Marka Belki, ani bank centralny, ani polska polityka pieniężna nie potrzebują rewolucji. Marek Belka uważa, że w tej chwili rynki potrzebują jedynie sygnału, że polska waluta i gospodarka są stabilne.

Marek Belka zaznaczył, że nie obawia się trudności przy współpracy z ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Belka dodał, że opowiada się za wejściem Polski do strefy euro, jednak jego zdaniem są to na razie rozważania nieco teoretyczne.

Poprzedni prezes NBP Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia.

kh,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),PAP

Section02
Section03
Section04