Radio Parlament
Section01

Przed Komisją Śledczą ds. nacisków (środa,19.01.2011) zeznawać ma Andrzej Kryszyński.

migracja
migrator migrator 18.01.2011

Przed Komisją Śledczą ds. nacisków (środa,19.01.2011) zeznawać ma Andrzej Kryszyński.

Przed Komisją Śledczą ds. nacisków (środa,19.01.2011) zeznawać ma Andrzej Kryszyński. Oznacza to powrót Komisji do wyjaśnienia ewentualnych nacisków w sprawie tzw. afery gruntowej. Afera gruntowa wybuchła w 2007 roku doprowadzając do dymisji wicepremiera i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera oraz do rozpadu rządzącej wówczas koalicji PiS, LPR i Samoobrony RP.
Afera rozpoczęła się od rozpowszechniania przez Andrzeja Kryszyńskiego i Piotra Ryby informacji o tym, że mogą odrolnić każdą działkę w Polsce. Obaj powoływali się na swoje wpływy w ministerstwie rolnictwa. CBA rozpoczęło wobec nich prowokację. Agenci, podając się za szwajcarskich przedsiębiorców zaproponowali im łapówkę w zamian za pomoc w odrolnieniu działki w Mrągowie. Łapówka miała być wręczona ówczesnemu wicepremierowi Andrzejowi Lepperowi. Operacja CBA nie została doprowadzona do przewidywanego finału, bo Lepper został o niej uprzedzony.
W 2009 roku Andrzej Kryszyński został skazany na karę grzywny, Piotr Ryba na dwa i pół roku więzienia. Sąd drugiej instancji uchylił oba wyroki.
Andrzej Kryszyński był dwukrotnie wzywany przez Komisję Śledczą. Za pierwszym razem przysłał zwolnienie lekarskie od lekarza pediatry. Za drugim razem, w październiku 2010 roku odmówił  przyjęcia wezwania i jednocześnie poinformował listonosza, że tego typu przesyłek nie będzie odbierał. Komisja zdecydowała wtedy, że wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie o ukaranie go grzywną, zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie. Andrzej Kryszyński w piśmie do komisji zadeklarował, że odpowie na wszystkie pytania, ale na posiedzeniu niejawnym. Na to Komisja nie wyraziła zgody. Świadek ma w tej sprawie status oskarżonego. Daje mu to prawo odmowy zeznań przed komisją.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament
Section02
Section03
Section04