Radio Parlament
Section01

74. Posiedzenie Senatu-zapowiedź

migracja
migrator migrator 12.04.2011

Senat na swoim 74. posiedzeniu /13 i 14 kwietnia/ zajmie się m.in. pakietem ustaw medycznych w tym ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Sejm uchwalił tę ustawę na 88. posiedzeniu w dniu 25 marca 2011 r.

Senat na swoim 74. posiedzeniu /13 i 14 kwietnia/ zajmie się m.in. pakietem ustaw medycznych w tym ustawą  o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Sejm uchwalił tę ustawę na 88. posiedzeniu w dniu 25 marca 2011 r. Jej nowelizacja ma przyspieszyć proces dochodzenia odszkodowania lub zadośćuczynienia za stwierdzone błędy medyczne. Do pacjenta będzie należał wybór sposobu dochodzenia swoich roszczeń (będzie mógł skorzystać z drogi sądowej lub pozasądowego sposobu dochodzenia roszczeń na drodze administracyjnej). Propozycję odszkodowania będzie zobowiązany przedstawić zakład ubezpieczeń, który zawarł odpowiednią umowę ubezpieczenia ze szpitalem, w którym doszło do błędu medycznego.
Kolejna ustawa z tego pakietu to ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przewiduje ona wprowadzenie zmian dotyczących systemu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. W nowych rozwiązaniach uwzględniono już  uregulowania dotyczących studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym wynikających z konieczności dostosowania do wymogów prawa UE. Nowe przepisy zmieniają zasady odbywania praktyk zawodowych podczas studiów dla obu grup przyszłych lekarzy oraz przewidują zlikwidowanie stażu podyplomowego. Złożenie najważniejszych egzaminów końcowych dla kierunku lekarskiego ma się odbywać na V roku studiów, a dla lekarzy dentystów na IV roku. Zlikwidowane będą państwowe egzaminy lekarskie (LEP) oraz (LDEP).
Senatorowie zajmą sie również ustawą o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Uchwalone przez Sejm zmiany dotyczą przekształcenia systemu refundacji leków. Niemożliwe będzie sprzedawanie leków za 1 grosz, wynagradzanie pacjentów za dostarczenie recepty na lek refundowany, niejednolite marże hurtowe stosowane wobec aptek. Nowe  rozwiązania mają zapewnić pacjentom m.in.: niższe ceny produktów refundowanych, zmniejszyć wysokość współpłacenia za produkt, zwiększyć dostępność do nowych terapii lekowych. Jako jedną z kluczowych zmian wnioskodawcy wskazują przyjęcie wskaźnika relacji wysokości nakładów finansowych na refundację do wysokości nakładów na całość świadczeń opieki zdrowotnej oraz wprowadzenie określonych kategorii dostępności refundacyjnej poszczególnych leków.
 Podczas 74. Posiedzenia   senatorowie zajmą też stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy.
Nowelizacja  zmienia w ośmiu okręgach wyborczych liczbę możliwych do uzyskania mandatów poselskich.   O jednego posła więcej będą wybierać wyborcy w czterech okręgach: nr 13 z siedzibą w Krakowie, nr 14 w Nowym Sączu, nr 19 w Warszawie (okręg obejmujący stolicę) oraz nr 20 w Warszawie (okręg obejmujący obszary dziewięciu powiatów wokół stolicy).
Z kolei w czterech innych okręgach: nr 21 z siedzibą w Opolu, nr 24 w Białymstoku, nr 29 w Gliwicach oraz nr 41 w Szczecinie liczba mandatów zmniejszy się o jeden.
Konieczność zmian w ordynacji i kodeksie była podyktowana zmieniającą się liczbą mieszkańców w okręgach wyborczych. W przesłanej z Sejmu ustawie pozostała możliwość dwudniowego głosowania. Senat może zaproponować zmianę tego zapisu.

Na tym posiedzeniu Senatu odbędzie się również drugie czytanie senackiego projektu ustawy o petycjach. Projekt tej ustawy ma na celu dostsowanie ustawodawstwa do artykułu 63 Konstytucji, który przyznając każdemu prawo do składania petycji, wniosków i skarg do organów władzy publicznej, okreslił jednocześnie obowiązek ustawowego uregulowania trybu rozpatrywania petycji.

Senatorowie podczas tego posiedzenią będą chcieli podjąć uchwałę z okazji 90.rocznicy III Powstania Ślaskiego.

/IAR/ Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04