Radio Parlament
Section01

Drugie czytanie projektu ustawy o pieczy zastepczej.

migracja
migrator migrator 13.04.2011

Do projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej posłowie SLD, PiS, PJN oraz P.O. zgłosili w sumie kilkadziesiąt poprawek. Projekt ustawy trafił ponownie do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Do projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej posłowie SLD, PiS, PJN oraz P.O. zgłosili w sumie kilkadziesiąt poprawek.  Projekt ustawy trafił ponownie do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Opozycja uważa, że rząd zbyt mało pieniędzy przeznaczył na realizację ustawy. Posłowie PiS i SLD są  też przeciwni wyłączeniu spod działania Karty Nauczyciela, pedagogów pracujących w placówkach opiekuńczo - wychowawczych.

Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej powinno nastąpić po wyczerpaniu wszystkich form pomocy rodzicom dziecka – mówiła Magdalena Kochan (PO),  prezentując sprawozdanie połączonych komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz komisji Samorządu Terytorialnego.

Ta ustawa to kierunek w którym powinniśmy zmierzać, w którym zmierza cały świat – przekonywała Iwona Guzowska zPO. Zadowolona z kształtu ustawy była też Joanna Kluzik – Rostkowska (PJN), autorka projektu poselskiego. Posłanka zwróciła jednak uwagę, że rodzina zastępcza  spokrewniona powinna znaleźć się pod opieką gminy, nie powiatu. Zaapelowała też do ministra finansów o skierowanie większych środków na realizację ustawy.

Projekt ustawy, którego drugie czytanie odbyło się dziś/13.04/w Sejmie, wprowadza instytucję asystenta  rodziny zatrudnionego przez wójta, który ma tej rodzinie pomagać. Dziecko będzie tez mogło zostać objęte bezpłatną opieką w placówce wsparcia dziennego. Do domów dziecka będą mogły trafiać dzieci po ukończeniu 10 roku życia. Młodsze mają być objęte pieczą zastępczą. Będzie mogła być ona sprawowana w formie rodzinnej lub instytucjonalnej. Projekt ustawy określa zasady i formy sprawowania pieczy zastępczej oraz pomocy w usamodzielnianiu się jej wychowanków. Określa zadania administracji publicznej w zakresie wspierania rodziny. Reguluje również procedury adopcyjne.

Specjalne podziękowania za zaangażowanie w pracach nad ustawa otrzymała Magdalena Kochan (PO), sprawozdawca ustawy.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04