Podczas 75. posiedzenia Senatu senatorowie zajmą się m.in ustawą o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Był to rządowy projekt ustawy, a Sejm uchwalił tę ustawę 25 marca 2011r. Zmiany w niej zawarte dotyczą przekształcenia systemu refundacji leków. Ustawa uwzględnia wymagania tzw. dyrektyw przejrzystości UE. Zaproponowane rozwiązania mają zapewnić pacjentom niższe ceny produktów refundowanych, zmniejszyć wysokość współpłacenia za leki, zwiększyć dostępność do nowych terapii lekowych. Ustawa likwiduje możliwość nabywania leków za 1 grosz, wynagradzanie pacjentów za dostarczenie recepty na lek refundowany, niejednolite marże hurtowe stosowane wobec aptek.
Jednak ustawa wzbudziła wątpliwości dotyczące jej zgodności z konstytucją u prawników kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, w obszarze ograniczenia swobody działalności gospodarczej. Także UOKiK ocenia, że wprowadzenie sztywnych cen i marż przeczy zasadom wolnego rynku, a hurtownie i apteki pozbawia możliwości konkurowania. Natomiast Ministerstwo Zdrowia uważa, że ustawa refundacyjna zakończy "grę pacjentem" - chodzi o sytuacje, gdy pacjenci zachęcani przez koncerny farmaceutyczne niskimi cenami leków /do których dopłaca państwo/, nabywają je bez potrzeby.
Z kolei Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy sprzeciwia się zapisowi nakładającemu na wszystkich lekarzy obowiązek podpisywania specjalnych umów z NFZ, które umożliwią im wystawianie recept na leki refundowane. Bez tych dokumentów będzie to niemożliwe.
W porządku obrad tego posiedzenia Senatu przewidziano także debatę o ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa uchwalona Sejm na 89. posiedzeniu 1 kwietnia 2011 r. zakłada, iż w sytuacji, gdy dana osoba posiada niewielką ilość narkotyku z przeznaczeniem na własne potrzeby prokurator i sąd będą mogli odstąpić od ścigania za posiadanie tych środków. Poza tym, ustawa nakłada na sąd i prokuratora obowiązek zarządzenia zbierania informacji na temat używania przez oskarżonego substancji psychoaktywnych, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że sprawca jest osobą uzależnioną. Poszerza również możliwość stosowania instytucji zawieszenia postępowania karnego w celu skierowania osoby uzależnionej na leczenie. Ustawa zobowiązuje zakłady opieki zdrowotnej do współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii w zakresie gromadzenia i przetwarzania informacji dotyczących osób zgłaszających się na leczenie z powodu uzależnienia, oczywiście z poszanowaniem zasad ochrony prywatności tych osób.
Senatorowie zajmą się również ustawą o kredycie konsumenckim, która określa zasady i tryb zawierania umów o kredyt konsumencki, ale także obowiązki kredytodawcy i pośrednika kredytowego w zakresie informacji udzielanych przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki. Instytucje udzielające kredytów będą miały obowiązek m.in. oceny ryzyka kredytowego każdego konsumenta.
Nowa regulacja podkreśla jak ważna jest ochrona klientów przed nadmiernym i nierozważnym zadłużaniem. Nakłada dodatkowe obowiązki na banki i pośredników finansowych oraz umożliwia zagranicznym instytucjom kredytowym sprawdzanie informacji o polskich konsumentach z wykorzystaniem danych zgromadzonych w BIK /Biuro Informacji Kredytowej/. Obecnie w BIK zgromadzone są informacje o zobowiązaniach ponad 20 mln Polaków. Łącznie BIK ma dane o 85 mln rachunków kredytowych.
Według Prezes UOKiK Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel nowa ustawa przewiduje rozwiązania, które mogą być korzystne z punktu widzenia konsumentów. Zawiera bowiem unormowania, które ujednolicają rozwiązania obowiązujące w całej UE, m.in formularz, który pozwala porównywać oferty przedstawiane przez instytucje udzielające kredytów, co oznacza, że będziemy mieli szansę dokonywać rzetelnej oceny proponowanych nam kredytów. Bowiem według założeń ustawy konsument będzie mógł zaciągnąć kredyt nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach UE, do wartości 255 tys. 550 zł (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej). Przepisy nie mają jednak zastosowania do kredytów hipotecznych.
/IAR/ Elzbieta Mamos