Radio Parlament
Section01

Nowe zasady wyboru ławników.

migracja
migrator migrator 05.05.2011

Zmiany zasad powoływania i odwoływania ławników nie budzą zastrzeżeń senatorów z Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji . Komisja zarekomenduje Senatowi przyjęcie nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, bez poprawek.

Zmiany zasad powoływania i odwoływania ławników nie budzą zastrzeżeń senatorów z  Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji . Komisja zarekomenduje Senatowi przyjęcie  nowelizacji  ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych,  bez poprawek. Senat zajmie się ustawą na najbliższym posiedzeniu.
Uchwalona 15 kwietnia 2011 r. nowelizacja ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych określa warunki, które muszą spełnić kandydaci na ławników, wskazuje podmioty, które mogą ich zgłaszać, określa procedurę zgłaszania kandydatów na ławników oraz sposób zasięgania od Policji informacji o nich, określa zasady ustalania wynagrodzenia ławników oraz zasady ich odwoływania.
Ławnikiem będzie mogła zostać osoba, która jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku.  Ławnikami nie mogą być radni gminy, powiatu i województwa. Kandydatów będą mogli zgłaszać prezesi sądów, stowarzyszenia i inne organizacje z wyjątkiem partii politycznych. Kandydaci na ławników będą sprawdzani przez policję na zasadach takich samych jak sędziowie. Ustawa precyzuje, że do orzekania w sprawach prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca się szczególną znajomością spraw pracowniczych.
Z końcem 2011 roku upływa czteroletnia kadencja dotychczasowych ławników. W czerwcu musi być zainicjowana procedura wyboru nowych ławników, która zacznie się od przedstawienia kandydatów przez uprawnione podmioty - powiedział Radiu Parlament Zbigniew Wrona, wiceminister sprawiedliwości. Do końca maja prezesi sądów mają przedstawić radom gmin informację o ilości ławników niezbędnych do uczestnictwa w rozprawach sądowych.
Ustawa ma wejść w życie w 30 dni od jej ogłoszenia. 

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament
 


Section02
Section03
Section04