Radio Parlament
Section01

Do końca 2012 r. będzie można składać wnioski o kredyt preferencyjny w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim"

migracja
migrator migrator 08.06.2011

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu zmian w ustawie o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Do projektu zgłoszono poprawki i wniosek o jego odrzucenie.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu zmian w ustawie o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Do projektu zgłoszono poprawki i wniosek o jego odrzucenie. Projekt skierowano ponownie do komisji infrastruktury.

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania weszła w życie w 2006 roku i  jest realizacją rządowego programu „Rodzina na swoim”.  Nowelizacja wprowadza mechanizm powolnego wygaszania programu. Stanowi, że wnioski o preferencyjne kredyty będą mogły być składane tylko do 31 grudnia 2012 roku.  Oznacza to, że dopłaty do tych kredytów będą realizowane przez budżet państwa jedynie do końca 2020 roku.

Nowelizacja rozszerza krąg osób, które mogą skorzystać z kredytów preferencyjnych o tzw. singli. Jednocześnie wprowadza ograniczenie wieku kredytobiorcy do 35 lat. Jeżeli docelowy kredytobiorca nie posiada zdolności kredytowej umowa o kredyt preferencyjny będzie mogła być zawarta również przez zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków rodzeństwa, ojczyma, macochę lub teściów docelowego kredytobiorcy. Nowelizacja zmniejsza współczynnik określający średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych z 1,4 do 1,1. Ma to, zdaniem rządu wpłynąć na obniżenie cen mieszkań lub kosztów budowy. Rząd chciał wyłączyć z programu osoby, które nabywały mieszkania na rynku wtórnym. Komisja Infrastruktury nie zgodziła się na takie rozwiązanie. Jak uzasadniała zmianę Aldona Młyńczak, sprawozdawca projektu ustawy, w małych miejscowościach są do sprzedania mieszkania głównie na rynku wtórnym.

Wniosek o odrzucenie projektu ustawy zgłosił klub PiS nie uzasadniając swojej decyzji. Jest to już drugi wniosek PiS-u o odrzucenie tego projektu. Po raz pierwszy wniosek został zgłoszony podczas pierwszego czytania w Komisji Infrastruktury. Wniosek odrzucono. Posłowie PiS nie wzięli  udziału w pracach podkomisji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

Section02
Section03
Section04